משרד החקלאות: אין צפי למחסור בתוצרת חקלאית בימי הסגר

מניתוח ההיצע אל מול הביקוש של תוצרת חקלאית טרייה עולה מנתוני המשרד, כי הביקוש המקומי יענה על ידי ההיצע המקומי ברובו. זאת, למרות שרוב האוכלוסייה נמצאת בארץ בחגים, עקב משבר הקורונה

במשרד החקלאות נערכו לקראת חגי תשרי והסגר. מניתוח ההיצע אל מול הביקוש של תוצרת חקלאית טרייה עולה מנתוני המשרד, כי הביקוש המקומי יענה על ידי ההיצע המקומי ברובו. במשרד מדגישים: “רשתות השיווק יישארו פתוחות במשך כל תקופת החגים, גם בימי הסגר, ולכן אין מקום לאגור מוצרים טריים, שחיי המדף שלהם קצרים”.

כחלק מהיערכות משרד החקלאות, מקיימת הנהלת המשרד הערכת מצב שבועית בנוגע לאספקת מוצרי המזון הטריים. נמסר כי נכון לעת הזו, אין צפי למחסור בתוצרת חקלאית טרייה, לרבות בפירות, ירקות, ביצים, חלב ובשר לקראת חגי תשרי. כמדי שנה, בתקופת החגים יש ביקוש מוגבר לתוצרת חקלאית טרייה, ולעתים, בחלק מן המוצרים, הביקוש עולה על ההיצע המקומי. השנה המצב ברוב הענפים דווקא הפוך – ההיצע המקומי מספק, ועונה על הביקוש המקומי. מניתוח השוק של המשרד מול החקלאים והמשווקים עולה כי עד כה אין צפי למחסור כלל וכלל וכי גם בחג הזה נאכל תוצרת חקלאית כחול-לבן.

בירקות ופירות, נראה שלמרות העובדה כי רוב האוכלוסייה נמצאת בארץ בחגים, עקב משבר הקורונה, יש מספיק תוצרת חקלאית ישראלית. על פי נתוני יבוא לשנת 2020 אל מול נתוני אשתקד עולה כי היקף היבוא בזמן הזה של השנה הוא קטן יחסית. למשל, יבוא העגבניות ערב החג קטן במחצית מהכמות שיובאה ערב החג בשנה שעברה (אוגוסט) 2,586 טונה בשנת 2019 לעומת 1,382 טונה בתקופה המקבילה השנה. היבוא הוא מטורקיה, ונעשה במכס מלא על ידי יבואנים ורשתות השיווק. במלפפונים, גם כן ניתן לראות ירידה בייבוא ערב החג לעומת 2019 – מ-352 טונות ערב החג (אוגוסט) בשנת 2019 ל- 162 טונות השנה. חלק מהגידולים נפגעו בעקבות החום הכבד ששרר בתקופה האחרונה, ועל כן נפתח יבוא מירדן שאמור להשלים את היצור המקומי.

בביצים, משרד החקלאות פתח מכסות יבוא פטורות ממכס מבעוד מועד, במטרה למנוע מחסור בביצים בשוק המקומי לקראת החגים. כאמור אושרה מכסה הגבוהה מהחוסר הצפוי, ואכן עדיין נותרה מכסה לניצול על ידי המשווקים באם יידרש. מתוך מכסה של 45 מיליון ביצים, יובאו בפועל על ידי היבואנים כ-20 מיליון בלבד.

בחלב ומוצרי חלב, גם אין חשש למחסור, גלי החום של השבועות האחרונים השפיעו על ייצור החלב, אך כיוון שיש מלאי של אבקת חלב, המחלבות ישתמשו בו להשלמת ייצור מוצרי החלב כבשגרה.

בבשר עוף (פטם) לא צפוי מחסור לאחר שאיום שביתת הווטרינרים הוסר. בשוק זה ישנם עודפים בשוק. גם בבשר בקר אין צפי למחסור, הייצור המקומי בשילוב היבוא יענה על הביקוש המקומי. כך גם בדגים, לא צפוי מחסור, והביקוש לדגים ובעיקר לקרפיון ימולא על ידי הייצור המקומי וייבוא.

במשרד החקלאות מציינים כי הם ממשיכים לעקוב אחר השוק, תוך שמירה על ביטחון מזון.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*