מעשה העז – על גבינות עזים ותרומתן לבריאות

הרכיב המשמעותי שמספקים מוצרי החלב הם חלבונים. חלבון חלב העזים הוא חלבון מלא המכיל את חומצות האמינו החיוניות, קל לעיכול ועשיר בוויטמינים ובמינרלים. ויש גם חידושים בתחום

סדרת גבינות עזים של ליב. צילום: שי נייבורג
סדרת גבינות עזים של ליב. צילום: שי נייבורג

מאת נאוה רוזנפלד ושלומית דיליאון

מעשה העז מאת ש”י עגנון הוא סיפור קצר שבמרכזו איש יהודי פולני חולה שרופאו המליץ לו לקנות עז ולשתות מהחלב שלה. הילת הבריאות סביב חלב עזים ומוצרי עזים בכלל קיימת לאורך ההיסטוריה. אז מה יש במוצרים אלו שבריאים לנו?

חלבון איכותי

הרכיב המשמעותי שמספקים מוצרי החלב הם חלבונים. החלבון הוא אחד מאבות המזון – רכיב חיוני בתפריט בריא ומאוזן, בעל תפקיד מפתח בבריאות. בתינוקות וילדים הוא חיוני לגדילה והתפתחות תקינה ובמבוגרים – לשמירה על תפקוד תאי הגוף. החלבון מורכב מיחידות קטנות הנקראות חומצות אמינו. בני האדם מייצרים בעצמם את רוב חומצות האמינו, אך חומצות האמינו שגוף האדם אינו יכול לייצר בעצמו הוא חייב לקבל מהמזון והן נקראת חומצות אמינו חיוניות. למעשה, איכות החלבון בתפריט תלויה ביכולת לספק חומצות אמינו חיוניות בכמויות הדרושות לגוף.

חלבון חלב העזים הוא חלבון מלא המכיל את חומצות האמינו החיוניות. טאורין היא חומצת אמינו המהווה את אחת מאבני הבניין שבונה חלבונים. בתינוקות חומצה זו היא חיונית, כלומר הגוף לא יודע ליצר אותה וצריך לקבל אותה ממזון. לטאורין שנמצאת באופן טבעי בחלב אם תפקיד חשוב  בהתפתחות הקשרים שבין תאי המוח והראייה. רמת הטאורין גבוהה במיוחד בחלב עזים, כ-8% יותר מהכמות בחלב פרה.

ויטמינים ומינרלים

חלב העזים עשיר בוויטמינים מקבוצות A, B ו-D ובמינרלים כמו מגנזיום, אבץ וסידן. ביחס לחלב פרה, כמות הסידן גבוהה. מחקרים הראו כי זמינות ביולוגית (יכולת ספיגה ועיכול) של מינרלים חיוניים לגוף, כמו ברזל אבץ, נחושת וסלניום, טובה יותר מחלב עזים יחסית לחלב פרה וכן יכולת הגוף לנצל אותם גבוהה יותר.

קל לעיכול

חלב עזים מכיל כדוריות שומן קטנות יחסית, כמות גדולה של חומצות שומן קצרות ובינוניות וכמות נמוכה של חלבון מסוג α1 קזאין. הרכב ייחודי זה של שומן ושל חלבון מוביל לגבן רך יותר במערכת העיכול ומסייע לעיכול טוב יותר. עבור חלק מהאנשים תיתכן אי נוחות במערכת העיכול לאחר צריכת מוצרי חלב פרה. אם לא מדובר באלרגיה לחלבון הפרה או ברגישות ללקטוז, ייתכן שמעבר למוצרי חלב על בסיס עזים יכולים להקל על התופעות.

על מדף המוצרים בסופר ניתן למצוא מוצרי עזים בשלל צורות, טקסטורות וטעמים. לאחרונה הרחיבה חברת ליב את סדרת המוצרים הטבעיים שלה ונוספו לה מוצרים המבוססים על חלב עזים: גבינת גאודה, גבינת בורסן ויוגרוט מחלב עזים. כלל המוצרים מופקים מחלב עזים מלא, המגיע מעזים הגדלות ברמת הגולן ומיוצרים בעבודת יד והם ללא חומרים מייצבים וחומרים משמרים.


הכותבות הן דיאטניות קליניות אבוקדו’ס קידום בריאות. יועצות מקצועיות של חברת ליב

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*