אוכל Food: תערוכה חדשה במוזיאון העיצוב חולון

התערוכה, שנפתחת היום, מארחת את השפים המובילים בישראל בסדרת מפגשי השראה. תציע מגוון עבודות באמצעי מדיה שונים, מייצבים אינטראקטיביים ועבודות וידאו ומציגה את השפעת העיצוב על מערכת היחסים המורכבת שבין האדם לאוכל, דרך נרטיבים מרכזיים וביניהם: פיתוי, חשקים וצרכים, משיכה ודחייה

תערוכת אוכל מוזיאון העיצוב חולון - מכונת הקקי קלואקה של האמן וים דאלוואה. צילום: אלעד שריג

במוזיאון העיצוב חולון נפתחת היום, ה-22 במאי, תערוכת “אוכל FOOD“, הבוחנת את היחסים שבין האוכל לאדם ותפקיד העיצוב במערכת זו. בתערוכה יוצגו  יותר מ-200 עבודות עיצוב, פריטים ומצגים של יוצרים ומעצבים מן הארץ ומהעולם, וביניהם: וים דלואה, נאוטו פוקאסאווה, פורמה פנטזמה, רון ארד, סטודיו לרנרט וסאנדר, בומפאס ופאר, סטודיו מישר טרקסלר, סיגלית לנדאו, ארם גרשוני, Reddish, איל פינקס, עומר פולק ועוד. התערוכה תוצג עד ה-14 באוקטובר השנה. אוצרות: ליאורה רוזין ודנה בן שלום.

התערוכה תציג מגוון רחב של עבודות באמצעי מדיה שונים, מייצבים אינטראקטיביים, ועבודות וידאו ומציגה את השפעת העיצוב על מערכת היחסים המורכבת שבין האדם לאוכל, דרך נרטיבים מרכזיים וביניהם: פיתוי, חשקים וצרכים, משיכה ודחייה.

במערכת היחסים הזו יש לאדם תפקיד חמקמק וכפול – הוא גם הצייד וגם הניצוד. אנחנו “צדים” את רכיבי המזון שלנו, ובו בזמן מופעלים על ידי מניפולציות חושיות, כמו: ריחות, צבעים, צלילים, תאורה ותיאורים מילוליים מופרזים. הפיתוי הזה מציב אתנו בדילמה שבין צריך לרוצה, ומעורר בנו תחושות ורגשות כמו: סיפוק, שייכות, ביטחון ולעיתים אף אשמה.

התערוכה כוללת מעבדת חושית הבוחנת את עתיד המזון שלנו דרך עבודות אינטראקטיביות המשלבות כלי AI (בינה מלאכותית) ומזמינות את המבקרים לגעת ולהרגיש מה נאכל בעתיד ב־300 השנים הבאות.

בתערוכה יוצגו גם פרויקטים ייחודיים שנוצרו בתמיכת ״חממות פיס לאמנות ועיצוב״ בשיתוף מוזיאון העיצוב חולון.

תערוכת אוכל מוזיאון העיצוב חולון. צילום: אלעד שריג

הרצאות בתערוכה

את התערוכה תלווה סדרת הרצאות שיתקיים בהן דיאלוג בין שפים ומעצבים מהמובילים בישראל, ביניהם: השף אסף גרניט והמעצבת דניאל שמי, השף חיים כהן והאדריכלים ברנוביץ קרוננברג, השף רז רהב והמעצבת והיוצרת עדי ניסני, השף יוסי שיטרית, האדריכל פיצו קדם והמעצב עודד בן יהודה, השף יובל בן נריה והצלם עמית פרבר, רותי ברודו והמעצבת שירי ארד ועוד. בהנחיית עמית אהרונסון.

התערוכה נחלקת לשלושה חלקים (תערוכות) העוסקים באוכל מזוויות שונות: 

אוכל – תערוכה הבוחנת את היחסים שבין אוכל לבני האדם, ואת התפקיד שיש לעיצוב במערכת זו.

אוצרות: ליאורה רוזין ודנה בן שלום / גלריה עליונה ותחתונה

צבועים – תערוכה אשר תעסוק בצבעי המאכל ובתפקיד של חוש הראייה לקרוא, לפרש ולנתח את צבע המזון שלנו, טעמו ומשמעויותיו התרבותיות.  אוצרות: ליאור חרמוני  –  מנהלת, ספריית החומרים על שם אהרון פיינר עדן, מוזיאון העיצוב חולון / המסדרון ההיקפי

טעימה מן העתיד – תערוכה אינטראקטיבית המתקיימת כמעבדה חושית ובוחנת את עתיד המזון שלנו דרך פרויקטים מפעילי חושים. אוצרות: טליא ינובר / מעבדת העיצוב

פעילות ילדים בתערוכה בטעימה מן העתיד. צילום: אלעד שריג
פעילות ילדים בתערוכה בטעימה מן העתיד. צילום: אלעד שריג

מדברי ההסבר לתערוכה: מערכת היחסים בין האדם למזונו מתאפיינת בפתיינות: צליל ביצת עין מטגנת על מחבת, ריח לחם טרי, סימני החריכה על גבי נתח בשר שנצרב בגריל ותחושת הבשלות של אבוקדו בכף היד – אלו הם רק חלק מהדרכים שהאוכל מפתה אותנו. באופן מפתיע, מבין חמשת החושים חוש הטעם הוא האחרון להשתתף בחוויית האכילה שלנו. למעשה ארבעת החושים האחרים, שמיעה, ריח, ראייה ומישוש, שמשמשים אותנו מבחינה אבולוציונית כאמצעי הגנה, הם שאחראים לתחושות התשוקה והדחייה שהאוכל מעורר בנו”.

“בין האדם למזונו מתנהל דיאלוג בעל השפעה הדדית. האדם מתרבת את המזון – החל מתקופת האדם הקדמון שליקט, צד וגידל, וכלה בתהליכי ההשבחה, השימור והפיתוח שמתקיימים כיום; והמזון בתמורה מעצב, מפתה ומגדיר את האדם – אנו מקוטלגים אישית, קולקטיבית וחברתית, בהתאם לסוג המזון שאנו צורכים: צמחונים, טבעונים, קרניבורים; ועל פי הדרך שבה אנו צורכים אותו: אורגני או מעובד, מבשלים או מזמינים, לבד או ביחד. דרך המזון והעיסוק בו מתבטא סט הערכים שאנחנו מאמינים בו בחיי היום יום, ומתעצבת זהות החברה והיחיד – בעיני עצמו ובעיני אחרים. שכן אדם הוא מה שהוא אוכל, ולעיתים הוא מה שאחרים רואים אותו אוכל.”

“עבור עולם העיצוב אוכל הוא חומר גלם ממשי וסימבולי כאחד. מעצבים מעורבים כיום במחקר, בפיתוח ובעיצוב שלבים שונים במעגל החיים של המזון ומגיבים לתרבות הצריכה הנוכחית, לעיתים אף בביקורתיות. התערוכה בוחנת את היחסים הבסיסיים והסבוכים שבין האדם למזון, ואת המעמד המורכב של העיצוב במשוואה, דרך שלושה פרקים: צרכים וחשקים, משיכה ודחייה, איפוק, שימור ושחרור – מושגים דואליים שנמצאים בזיקה למונח ״פיתוי״. העבודות בתערוכה חושפות אסטרטגיות פיתוי שונות, טבעיות ומלאכותיות כאחד, ומציעות נרטיבים עכשוויים על אודות האדם ומזונו – סיפורים שמעוררים את הבטן ואת הראש.”

המעבדה החושית האינטראקטיבית – טעימה מן העתיד. צילום: אלעד שריג

פרויקטים מיוחדים בתערוכה

בתערוכה יוצגו גם פרויקטים מיוחדים שנוצרו במסגרת ״חממות פיס לאמנות ועיצוב״ בשיתוף מוזיאון העיצוב חולון. תוכנית חממות פיס לאמנות ועיצוב נולדה כמענה לאתגרי הקורונה ומתוך כוונה לאפשר לאמנים ומעצבים להמשיך וליצור במסגרת עוטפת מבחינה מקצועית, תקציבית וחברתית, גם כשעולם התרבות נעצר וחדל מפעילות וכשהמוזיאונים נסגרו.

בין העבודות המוצגות: Cloaca (וים דלואה, 2000) – פס ייצור מכני המחקה את פעולת המעיים האנושית אשר תהיה במרכז התערוכה ותקבל מזון אמיתי פעמיים ביום; בשר העתיד – סטייק סרוג  (נקסט נייצ’ר נטוורק, 2016) העוסקת בעתיד הבשר ועיצובו, ג’אנק פוד מנדלה (עינת עריף גלנטי, 2021) בעבודת וידאו הכוללת 120 פריטי מזון מתועשים בתהליך התכלות תמידי; הום ביוגז מערכת שהופכת את שאריות המזון לגז בישול ודשן נוזלי במעגל אקולוגי לאנרגיה ירוקה;  חללי מים II (סיגלית לנדאו, 2020), אדוות (רון ארד, 2017);  פיקניק על המאדים (עומר פולק, 2022) הוא מיצב על תרבות אוכל עתידנית; סדרת יצירות פרובוקטיביות של ג’ו דאק ובומפאס ופאר – חורי עוגה,  וילהלמינה סוקול טומיטה בסמפורו – ויטרינת אוכל יפני, עבודה שנעשית במיוחד עבור התערוכה. קולקטיב זמנתגובה בעבודות אינטראקטיביות המשלבות בינה מלאכותית ועוד. בין העבודות של חממת מפעל הפיס נראה את חומוס ספקולטיבי של סטודיו REDDISH (נעמה שטיינבוק ועידן פרידמן), עבודתו של שחר קדם – אש אש, תנועת הבישול: מופע קוסקוס של איה בנטור ובילי רגב, אפקט רובינזון של מאיה בן דוד ואורי בן צבי, ודן פרץ ונטשה בוגוסלבסקי-  אוהלו II ועוד.

דני וייס, מנכ”ל המדיטק ומוזיאון העיצוב חולון: “על התערוכה “אוכל” התחלנו לדון כמעט מיד עם כניסתי לתפקיד לפני כשש שנים, שנים בהן התלבטנו שוב ושוב כיצד לפצח את הנושא המורכב הזה ולהציגו כתערוכה העומדת בסטנדרטים הגבוהים של מוזיאון העיצוב חולון. שש שנים לאחר מכן ניתן לקבוע בסיפוק שסוף סוף הצלחנו, ואולי סמלי הדבר שהתערוכה שהעבודה עליה נמשכה לאורך כל תקופת כהונתי, היא גם התערוכה האחרונה שלי כמנכ”ל המדיטק ומוזיאון העיצוב  חולון, וזאת לאור מינויי כמנכ”ל התיאטרון הלאומי הבימה. אני סמוך ובטוח כי קהל רב ימצא ענין בנקודת המבט הייחודית של התערוכה על אחד הנושאים המרכזיים בקיומנו, ואלי אפילו המרכזי שבהם”.

מיה דבש, אוצרת ראשית של מוזיאון העיצוב חולון: “המחשבה להציג במוזיאון תערוכה שעוסקת באוכל מלווה אותי כבר הרבה שנים. ב־2016 הצגנו תערוכה שעסקה בראייה “מבט על – משקפיים”. ב־2017 הצגנו את ״סאונד״ שעסקה בשמיעה. לכן מתבקש היה שהתערוכה הבאה שלנו תעסוק באוכל ולכאורה בחוש הטעם.

“לכאורה, מכיוון שהעיסוק בטעם מורכב משנראה. טעם הוא תחושה שנוצרת בפה, טעם הוא אחד מהחושים, טעם הוא תחושה, הרגשה והתנסות, טעם הוא היכולת לבחור בין יפה ולא יפה, טעם הוא סיבה (מטעמים), פקודה (מטעם) והדגשה (טעמי המקרא). דרך העיסוק באוכל ובתהליכי העיצוב והצריכה שלו, התערוכה בוחנת את אותם סיבות, דגשים ובחירות עיצוביות ומעלה שאלות באשר לטיב ההשפעה שיש לאוכל על התרבות, על הזהות ועל הרגשות המניעים כל אחד ואחד מאיתנו.”

ליאורה רוזין ודנה בן שלום אוצרות התערוכה אוכל FOOD: “נהוג לומר – אתה הוא מה שאתה אוכל… נראה כי המשפט שקושר בין אוכל לבריאות גופנו נכון היום יותר מתמיד.  הבחירות הקולינריות שלנו מגדירות, מעצבות את הזהות שלנו בעיני עצמנו ובעיני אחרים. דרך המזון ניתן ללמוד על סט הערכים שאנחנו מאמינים בו, ועל סדר העדיפויות שלנו. אתה הוא מה שאתה אוכל ולפעמים אתה הוא מה שאחרים רואים אותך אוכל. עבור מעצבים אוכל הוא חומר גלם ממשי וסימבולי כאחד. מצד אחד, יותר ויותר מעצבים מעורבים בשלבי המחקר, הפיתוח והעיצוב של תעשיית המזון. מצד אחר, יש המתייחסים אל מזון כאל חומר גלם תרבותי או כאל נייר לקמוס לדרך בה חברה מתנהלת. הם מגיבים לדפוסי צריכת המזון ומביעים דעה לעיתים אף בביקורתיות.

“התערוכה ״אוכל״ בוחנת את היחסים הבסיסים ועם זאת הסבוכים בין בני האדם למזונם, ואת התפקיד המורכב של פרקטיקת העיצוב במשוואה. היא שואפת לחשוף את אסטרטגיות הפיתוי השונות המופעלות הן בעולם הטבע והן בעולם עשוי יד אדם והתחקות אחר מעגלי הציד השונים בשרשרת המזון. בתערוכה זו יוצגו מאות יצירות ועבודות שיעוררו ויסעירו את הבטן והראש”.

תערוכת אוכל מוזיאון העיצוב חולון. צילום: אלעד שריג

רשימת המעצבים המשתתפים בתערוכה לפי סדר אלפבתי:

איה בנטור ובילי רגב, איל פינקס, אלון שריד וענת גוטברג, אסטרונאוט פודס (יצרן), ארומה ריטייל (יצרן), ארם גרשוני, בומפאס ופאר, בר פבר, גיא משעלי ורחלי בוקסנבוים, דן פרץ ונטשה בוגוסלבסקי, הום ביוגז (יצרן), הלמוט סמיטס, הנסי המוק (יצרן), הנרי הרגריבס, ווטרמרק קומיוניטי צ׳ירץ׳, וולו (יצרן), וים דלוואה, וסטרגארד פרנדסן (יצרן), זאק צ׳וי, חמוטל חיון, יובל הראל, יונית קריסטל, כריסטיאן מיינדרטסמה, לייף ווטר קומפני (יצרן), מאיה בן דוד ואורי בן צבי, מאיו ווטר ארט (זיו זוהר, שי עדן), מגה האוס (יצרן), מון סאופ סאו, מורנו שוויקל, ג׳ני ואן סומרס, מיכאל ספירר, מיכל פרגו, משרד מסארו אמוטו, נאוטו פוקאסאווה, ניצן מיוסט, נעה למדן, נקסט נייצ׳ר נטוורק, סטודיו לרנרט וסאנדר, סטודיו מ.ל.א. (מיכל אביתר וכרמל בר), סטודיו מישר טרקסלרֲ סטיב גירלט, סיגלית לנדאו, סיימון וג׳ין בארי (קולה לייף), טים ל׳ואלין (פי. אי גלובל), עומר פולק, עינת עריף-גלנטי, פורמה פנטזמה, קל־קר עין כרמל (יצרן), קלוגס (יצרן), קלמנס אלתבגואיטי, קרולין נייבלינג, קרוניפו (יצרן), רון ארד, רוני לנדא, רמי לבסקה, שחר קדם, שירה קרת ואיתי לניאדו, Reddish (נעמה שטיינבוק ועידן פרידמן)

התערוכה ״צבועים״:
אורימאס קדזבישיס, אייזק מונטה, איליין יאן לינג, ביופורסטק, ג’לי בלי (יצרן) בשיתוף ״האחים וורנר״, דיויד מיאמי ואינגו שטוקהולם, יוליה פיטיה, לורי בראון, מיזואירו בע״מ, נעמה ניקוטרה, פאבולה, פפסיקו (יצרן), פררה פאן קנדי, קוזוקי אראקי, קריל דזיין, בומפאס ופאר עם רוב פלאוורס, ריגלי (יצרן), שוגר לאב, שחר ליבנה, תמר כליף.

התערוכה ״טעימה מן העתיד: מעבדה חושית אינטראקטיבית״:
קולקטיב זמנתגובה (לימור פרץ סמיה, ענבל ראובן, דורון נעמה גלפר, ניר ג׳ייקוב יונסי, אולגה סטדניוק), רותם נחום והילה שמיע.

התערוכה מתקיימת בתמיכת שגרירות הולנד בישראל.

עלות כניסה להרצאה + כניסה לתערוכה – 110 שקל

 

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*