רשת וניליה: גלידה בקלקר – out; גלידה במיכל “ירוק” – in

רשת הגלידריות מכריזה על מעבר מדורג לשימוש במוצרים אקולוגיים ומתכלים בסניפיה. המוצר הראשון – מארז רב פעמי לגלידה, במקום מארז הקלקר המזיק לסביבה. מבדיקה שערכה הרשת עולה כי בענף הגלידות בישראל משתמשים בכמיליון ליטר קלקר בשנה

מארז רב פעמי של וניליה. צילום: שירן כהן חי

רשת הגלידריות וניליה מובילה מהלך קיימות מקיף, ראשון מסוגו בישראל בענף המזון, בהשקעה של מאות אלפי שקלים שקלים. במסגרת המהלך המדורג תעבור הרשת לשימוש  במוצרים אקולוגיים ומתכלים בכל סניפיה, כולל כפיות, קשיות שתייה, מכלי אריזה ועוד. במקביל לזה וניליה מסיימת מהלך מקיף במפעלה בהוד השרון עם דגש להתייעלות אנרגטית והפחתה דרמטית בשימוש בכלים חד פעמיים בתהליך הייצור וההפצה.

המוצר הראשון, המושק כעת, הוא מארז רב-פעמי לשימוש חוזר למילוי הגלידה, במקום מארזי הקלקר (פוליסטירן מוקצף) המשמשים את מרבית הגלידריות במדינה, ומהווים מפגע סביבתי חמור.

מארז רב פעמי של וניליה. צילומים: שירן כהן חי

מבדיקה שערכה הרשת עלה, כי בענף הגלידות בישראל משתמשים בכ–1 מיליון ליטר קלקר בשנה. בין הנזקים הסביבתיים העיקריים שגורם הפוליסטירן – זמן ההתפרקות, עד שהוא מתכלה, נמדד במאות רבות של שנים; הוא עמיד בפני חמצון; בעלי חיים לא מזהים פוליסטירן מוקצף כחומר מלאכותי ואפילו יכולים לזהות אותו בטעות כמזון; קצף פוליסטירן נסחף ברוח וצף על מים עקב המשקל הסגולי הנמוך שלו ויכולה להיות לו השפעה חמורה על בריאותם של עופות או יונקים ימיים, שבולעים כמויות משמעותיות ממנו.

המארז הרב-פעמי החדש לשימוש חוזר של וניליה מיוצר באישור משרד הבריאות ומכון התקנים. זהו מארז רב-פעמי עבור 1 ק”ג גלידה, המתפרק לשלושה חלקים, כאשר החלק הפנימי נשלף, וניתן לשטיפה במדיח. המארז מעוצב באופן שובה עין, בצבעי המותג. כדי לעודד את השימוש במארז החדש תעניק הרשת לכל לקוח שיגיע איתו לחנויות וניליה למילוי מחודש, הנחה של שני שקלים. מחיר המארז כ-19 שקל לצרכן.

במסגרת המאמץ שעושה הרשת לעידוד הקיימות יזכו לקוחותיה בהטבות נוספות, לדוגמה, לקוח שיגיע עם השקית הרב-פעמית של וניליה  ולא ישתמש בשקית רגילה, יקבל הנחה נוספת של 1 שקל בקנייה.

לדברי אסף בלנק, מנכ”ל רשת וניליה, “מדובר במהלך ראשון מסוגו בארץ בענף המזון. וניליה דוגלת בקיימות ובשמירה על איכות הסביבה, ואנחנו מבקשים לתרום את תרומתנו, צנועה ככל שתהיה, למטרה חשובה זו. כל פעולה שאנחנו עושים וכל המוצרים שבהם אנחנו משתמשים משפיעים על הסביבה שלנו, ועל כדור הארץ כולו, לכן אנו משקיעים משאבים רבים כדי לצמצם את הפגיעה האקולוגית למינימום ולעודד שימוש במוצרים אקולוגיים וידידותיים לסביבה”.

עוד הוסיף מנכ”ל וניליה: “כל ארגון צריך להשקיע משאבים כלכליים לטובת איכות הסביבה וכל אדם צריך לקחת אחריות אישית לנושא. בוניליה אנחנו לא רק אומרים אלא גם עושים והקצנו משאבים ניכרים לטובת יישום שיפורים שיביאו להפחתה בהיקף החומרים המזיקים לסביבה בהם נעשה שימוש בעבר”.

ניתן לשטיפה במדיח
ניתן לשטיפה במדיח

לאחרונה פיתחה הרשת את המוצר המהפכני “לס מס” – Less Mess – היא דיסקית מקרטון איכותי ועמיד, בעיצוב מיוחד וצבעוני ה”מתלבשת” על גביע הגלידה ועוצרת את הטפטוף המלכלך. כה פשוט, ועם זאת יעיל, ידידותי ונגיש, המציע פתרון מושלם לניקיון הבגדים, הפנים והידיים של אוכל הגלידה וגם ידידותי לסביבה ובעל יתרונות אקולוגיים חשובים.

רשת  וניליה מונה 21 סניפים בכל רחבי הארץ. הגלידות מוצעות ביותר מ-35 טעמים.

 

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*