פיליפ ליכטנשטיין, היינן הראשי של יקב היוצר: יין הוא יצירת האמנות של היינן

ליכטנשטיין: החזון שלי נובע מהרצון להצליח לתת ביטוי אישי, ייחודי ויצירתי לזני הענבים בכלל עם דגש על הזנים הים תיכוניים בפרט, המיועדים לסדרת הליריקה של היקב. מספר יקבי הבוטיק בארץ לא סביר לשוק מאורגן שמעבד פחות מ-55 אלף טונות ענבים בשנה

פיליפ ליכטנשטיין, היינן הראשי של יקב היוצר
פיליפ ליכטנשטיין, היינן הראשי של יקב היוצר

יקב היוצר הוא יקב בוטיק משפחתי, שנוצר משיתוף פעולה בין משפחת שור, משפחת הייננים שהיא כנראה הוותיקה בארץ, המייצרת יין החל משנת 1847, לבין פיליפ ליכטנשטיין, היינן הראשי של היקב. ליכטנשטיין, יינן צרפתי מוערך שעלה לישראל עם חלום לייצר יין איכותי, מאמין שיין הוא יצירת אמנות והיינן הוא זה שיוצר אותה.

* למה כוונתך בחזון האישי שלך ביין?

ליכטנשטיין: השפעתו של היינן על טעם היין ניכרת משלב הנטיעה דרך תנאי גידול הענבים בכרם ובהמשך התהליך ביקב. החזון שלי נובע מהרצון להצליח לתת ביטוי אישי, ייחודי ויצירתי לזני הענבים בכלל עם דגש על הזנים הים תיכוניים בפרט, המיועדים לסדרת הליריקה של היקב. זו דרך ארוכה וקשה המתחילה בשלב הנטיעה עוברת בבציר הענבים ומסתיימת בשתיית היין על ידי הצרכנים.

* כמי שצבר ותק מקצועי ביין בצרפת ובישראל האם תוכל להגדיר את ההבדלים בין חובבן היין הצרפתי לחובב היין הישראלי?

ליכטנשטיין: ישראל נחשבת למדינת יין די חדשה גם בייצור וגם בצריכה. הצרפתי הממוצע שותה יין בכמות של יותר מפי שישה מהישראלי ולכן סביר להניח שחובב היין הצרפתי נהנה מתרבות עשירה יותר ומגוונת. צרפת מסמלת את עולם היין הישן, שבו אופי היינות תלוי במקור הגאוגרפי השומר על מסורת הייצור שלו בקפדנות. כל אחד מושפע מהתרבות הסובבת אותו, אבל בכל מקום חובב היין מחפש חוויות חדשות ולא רק את המוכר, כמו זן הקברנה בישראל או יין בורדו בצרפת.

* האם יש לדעתך “טעם” או “סגנון” ישראלי ביין?

ליכטנשטיין: ציבור שמתחיל לשתות יין שולחני בדרך כלל פונה קודם ליינות לבנים חצי יבשים, זה היה סוד הצלחה של אמרלד ריזלינג בארץ. קשה לאפיין את הטעם ישראלי ביינות, אך אפשר להבחין בגלים של צריכת יין שקשה לדעת האם הם קשורים לטרנד או לגיבוש העדפות וטעמים.

* האם 200-250 יקבי בוטיק הם סבירים למדינה בגודל של ישראל?

ליכטנשטיין: כן ירבו יקבי בוטיק בישראל, אולם ככל שיש בשוק ריבוי סגנונות של יין בוטיק, כך קשה לצרכן למצוא את עצמו וכך קשה גם לאנשי המקצוע למתג יין המזוהה עם שם היקב. מספר יקבי הבוטיק בארץ לא סביר לשוק מאורגן שמעבד פחות מ-55 אלף טונות ענבים בשנה.

* היכן אתה רואה את יקב היוצר בעוד 10 שנים?

ליכטנשטיין: עשר שנים בעולם היין הן פרק זמן קצר מאוד, שבו רוב היקבים מגיעים לשלב ביניים. אני מאמין שבתוך כמה עשורים יקב היוצר יהיה מוביל ביצירת יינות איכות מזנים ים תיכוניים בסדר גודל של מיליוני בקבוקים בשנה.

יינן היקב, פיליפ ליכטנשטיין. צילום: יח"צ
יינן היקב, פיליפ ליכטנשטיין. צילום: יח”צ

חירות יצירתית ליינן

לצורך הקמת היקב, נטעה משפחת שור כרמים בכל אזורי היין המובחרים בארץ, החל מהגליל העליון בצפון ועד רמת הנגב בדרום, מתוך הבנה כי בכל חלקה מתקיימים תנאי גידול עם מאפייני פרי שונים, המתאימים לסוגי יין מגוונים. כל כרמי היקב עומדים תחת פיקוח קפדני של צוות היקב בכדי לוודא תנאי גידול מיטביים לכל גפן וגפן.

יינן היקב מקבל חירות יצירתית לשלב יינות הנוצרים מחלקות שונות, צפון ודרום, וזנים שונים לכדי יצירה אישית אמנותית המבטאת את החזון האישי שלו ללא מגבלות של מסורת והרגלי העבר.

יינות יקב היוצר. צילום: יח"צ
יינות יקב היוצר. צילום: יח”צ

בתכנון היין שם לעצמו ליכטנשטיין כמטרה לתת לטעם הפרי לשלוט בתמהיל הטעמים, על פני הדומיננטיות של טעמי העץ. יינות היוצר עברו תקופות התיישנות שונות בחביות עץ אלון, תוך בחירה ספציפית של סוג וגיל החביות, כדי לשמור את טעמי החבית, אך לא לאבד את ביטויו של כל זן. היקב פיתח מומחיות ייחודית בזנים ים-תיכוניים הנפוצים בעיקר בדרום צרפת, איטליה וספרד, הבאה לידי ביטוי בסדרת ליריקה הים תיכונית שמציג היקב. ביקב מציינים, כי יין היוצר מופץ ונמכר בארץ וברחבי העולם, ומהווה עדות וחותם איכות לתעשיית היין הישראלית. טעמו הנגיש ומגוון הזנים קולעים לטווח רחב של קהלים.

מכרמי פרובנס להרי ירושלים

אמן היין הצרפתי פיליפ ליכטנשטיין למד את סודות המסורת הצרפתית של ייצור היין באוניברסיטת מונפלייה, בית ספר לאגרונומים המתמחה בגידול גפנים, וצבר כ-20 שנות ניסיון באגרונומיה ובייצור יין. בתחילת דרכו עבד ביקב בדרום צרפת ושימש כיועץ הכורמים בקורסיקה. לאחר מכן,  עלה לארץ עם חלום להביא את הניחוחות והעונג החושי מכרמי פרובנס להרי ירושלים. ליכטנשטיין נחשב ליוצר ומומחה בתחום היינות, וכמו כן השתתף כשופט בתחרויות רבות בישראל ובאירופה.

ליכטנשטיין הוא שותף פעיל בטיפוח יקב היוצר. במסגרת התהליך מעורב ליכטנשטיין בטיפול בכרמים, כדי להבטיח התאמה של הזנים לתנאים הארץ-ישראליים ויצירת סדרות יוקרתיות המבוססות על זנים ים תיכוניים ייחודיים אשר זכו בפרסים בארץ ובעולם.

גלריית היינות

  • סדרת בראשית – הזנים השונים נוצרו מכרמים רעננים מצפון הארץ ועד דרומה. תחילתה של יצירת בראשית נעוצה באופן גידולם הייחודי של הכרמים המספק ליינן את חומרי הגלם הראויים ביותר.
  • סדרת VIRTUOSO – הסדרה הקלסית המבוססת על שלושה זנים אדומים מובילים: קברנה סוביניון, מרלו ושיראז. ויין אחד לבן – הגוורצטרמינר. היינות מתיישנים במשך תשעה חודשים בחביות עץ אלון צרפתי. הסדרה בעלת עיצוב בקבוק ייחודי הנוטל השראה מעולמות המוזיקה וכלי הנגינה.
  • סדרת SPECIAL EDITION – סדרת הפרימיום של יקב היוצר, מבוססת על שלושה זנים אדומים מובילים: קברנה, שיראז ומרלו ועל שני יינות לבנים – שרדונה ורוזה. היינות מתיישנים במשך 9 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי.
  • סדרת Lyrica – הסדרה הים תיכונית עטורת הפרסים, יינות הסדרה נוצרו ממבחר זני ענבים שמוצאם באגן הים התיכון ומתאימים מאד לאקלים הישראלי בהם: מורבדר, סירה, ארגמן, ארמוני, GSM. הענבים מגיעים מכרמים באזור הכרמל וסביבת הר תבור שבגליל העליון. היינות מתיישנים במשך 18 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי.
  • סדרת Auteur – סדרת יינות עטורת פרסים, יצירה אישית ייחודית של היינן פיליפ ליכטנשטיין. היין מהווה תוצר של בחירותיו של היינן, ללא מגבלות של אזורי גידול, זני ענבים וטיפול בכרם, ולפיכך מהווה ביטוי אישי שלו. שם הסדרה AUTEUR – (יוצר בצרפתית), מבטא קשר מיוחד זה בין היינן היוצר לבין היין. היינות מתיישנים במשך 24-26 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי.

מדליות ופרסים

תחרות שנה קטגוריה פרס יין בציר
אשכול הזהב 2014 קריניאן ארד קריניאן ארזה 2012
אשכול הזהב 2014 מורבד ארד מורבד ארזה 2012
אשכול הזהב 2016 מורבד ארד ליריקה מורבד 2012
אשכול הזהב 2017 סירה מעל 100 ש”ח מקום שני אוטר סירה 2011
אשכול הזהב 2017 מרלו עד 100 ש”ח מקום שני וירטואוזו מרלו 2013
אשכול הזהב 2017 זנים אדומים אחרים מקום ראשון ליריקה מורוודר 2012
אשכול הזהב 2017 זנים אדומים אחרים מקום שלישי ליריקה ארגמן 2012
טרה וינו 2011 (105) מעל 27$ זהב האוטר קברנה 2009
טרה וינו 2012 (104)מעל 17 דולר זהב סיטו מרלברו 2011
טרה וינו 2013 קברנה סוביניון זהב האוטר קברנה 2010
טרה וינו 2015 (104)מעל 17 דולר כסף ליריקה סירה 2012
טרה וינו 2015 (104)מעל 17 דולר כסף ליריקה מורוודר 2012
בסט ווליו 2016 מרלו מקום ראשון וירטואוזו מרלו 2013
בסט ווליו 2016 סירה/שיראז מקום שני וירטואוזו שיראז 2013
טרה וינו 2011 זהב אוטר קברנה 2009
VINUS Argentina 2012 זהב אוטר קברנה 2009

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*