לקראת הפסח, יקב סגל משיק שתי סדרות: התססה פראית ואשכולות שלמים

הסדרות מיוצרות בטכניקה של עשיית יין עתיקת יומין, משלימות את השינוי בסדרות יקב סגל ומצטרפת ליינות שנעשים במינימום התערבות

הסדרות החדשות של יקב סגל
הסדרות החדשות של יקב סגל

יקב סגל משיק לקראת חג הפסח שתי סדרות חדשות: התססה פראית ואשכולות שלמים. הסדרות מיוצרות בטכניקה של עשיית יין עתיקת יומין, משלימות את השינוי בסדרות יקב סגל ומצטרפת ליינות שנעשים במינימום התערבות – יין הדגל סגל Unfiltered (לא מסונן), Petit UF, וסדרת Free run – כולן סדרות עם התערבות מינימלית, המבטאות את חומר הגלם המקומי. במילים אחרות – יין פראי.

סדרת היינות – התססה פראית

שרדונה מסדרת התססה פראית של סגל. צילום יח"צ
שרדונה מסדרת התססה פראית של סגל. צילום יח”צ

הסדרה כוללת שני יינות חדשים – שרדונה וקברנה סוביניון. היינות העוברים תסיסה פראית על ידי שמרי בר המעניקים ליין טעמים עשירים. בסדרה זו לא מוסיפים שמרים כלל, והתסיסה מתרחשת עם מינימום התערבות, כמו פעם, באמצעות שמרי הבר. שמרי הבר נמצאים בכרם, על האשכול והקליפה, באוויר ובכל מקום למעשה. שימוש בשמרי הבר יוצר יינות מגוונים ומורכבים, כאלה שהמנעד הארומטי שלהם רחב וייחודי מכיוון שהם מותססים בידי שמרים רבים ושונים, ואלה יוצרים ארומות שונות במהלך התסיסה. מרגע שהוחלט לא להוסיף שמרים כלל, התסיסה תתרחש באמצעות שמרי בר שונים. אין לדעת למה לצפות למעט הידיעה האחת –  שהיין יהיה אחר. שמרי הבר הם דינמיים ומשתנים תכופות. השונות הזו היא שגורמת לייננים מעת לעת לקחת צעד אחורה ופשוט לתת לטבע לעשות את שלו.

שרדונה בציר 2018

מקור הענבים בכרם שרדונה יחידני ברמת דלתון שבגליל העליון, בגובה של כ-800 מטרים. הענבים גדלים שם על אדמת טרה רוסה על גיר. הכרם יושב במדרון הר מאוורר במיוחד. ענבי השרדונה גדלים תחת עלווה גדולה במיוחד, מוצללים ממגע עם שמש ישירה. המטרה היא להגן על ארומת השרדונה ולשמר את רעננות הפרי הייחודית לענבים הגדלים באקלים קריר ובגובה רב, כזו המספקת ניחוחות פירות הדר ופרחים לבנים.

לאחר סחיטה עדינה תסס היין בחבית עם שמרי הבר אותם נשאו הענבים מהכרם, כלומר ללא תוספת שמרים כלל. היין התיישן כחצי שנה בחביות צרפתיות, על שמריו, וללא תסיסה מאלולקטית, כדי לשמר את החמיצות הטבעית שלו.

רשמי טעימה: ליין צבע בהיר עם מעט גוון ירקרק. באף נגיעת פריחת הדרים, אשכולית לבנה וארומות וניל, אגוזים וקלייה שמקורן בחביות. בפה הגוף מלא, החמיצות רעננה, והסיומת פירותית, עשירה וארוכה.

קברנה סובניון סדרת התססה פראית של סגל. צילום: יח"צ
קברנה סובניון סדרת התססה פראית של סגל. צילום: יח”צ

קברנה סוביניון בציר 2017

מקור ענבי קברנה סוביניון  בכרם בבית נקופה שבהרי ירושלים. זהו כרם גירני מאוד, בעל אדמה ענייה ומרסנת. הוא מאוורר במיוחד משום מיקומו: מעל כביש מספר אחד, על פרוזדור ירושלים, בגובה של כ-800 מטרים, חשוף לרוחות ולבריזת הים התיכון. הענבים הותססו כאמור עם שמרי הבר אותם נשאו מהכרם, כלומר ללא תוספת שמרים כלל. היין תסס כשבועיים ואחר כך עברו הענבים סחיטה עדינה והיין המשיך להתיישנות במשך שנה בחביות צרפתיות. היין בוקבק ללא זיכוך ולאחר סינון גס בלבד.

רשמי טעימה: ליין צבע אדום-שחור כהה. באף פירות יער, פירות אדומים ותבלינים, כמו גם וניל, קפה וקלייה שמקורם בחבית. בפה גוף מלא וחמיצות רעננה. ליין סיומת פירותית, מתובלת וארוכה.

היין כשר ומחירו 65 שקל.

סדרת היינות  – אשכולות שלמים

סירה סדרת אשכולות שלמים. צילום יח"צ
סירה מסדרת אשכולות שלמים. צילום: יח”צ

הסדרה כוללת שני יינות חדשים – סירה ופינו נואר, בציר 2017. בסדרה זו שזרת האשכול לא מופרדת ממנו והענבים תוססים בשלמותם. כך נוצרו פעם היינות: בבציר ידני, ללא הפרדת השזרה וללא מעיכה של הענבים. טכניקה זו עדיין נפוצה אצל חלק מהיצרנים הקטנים והמסורתיים בבורגונדי ובעמק הרון הצפוני. הגרגרים התוססים בשלמותם נותנים ליין אופי אחר, שונה ומרתק.

בתסיסה בסדרת אשכולות שלמים הגרגר נשמר שלם, ללא מעיכה, והיין שנוצר בתסיסה כמעט ולא סופח מהחרצן טאנינים ומרירות. הסיבה נעוצה בכך שהחרצן נותר מוגן תחת קליפת הענב, והוא לא בא במגע ממושך עם האלכוהול. כתוצאה מכך, יינות אשכולות שלמים הם לרוב מעודנים ובעלי טאנינים רכים ועגולים. במקביל, מבחינה ארומטית יינות אלה פרחוניים, מתובלים ואלגנטיים.

סירה, בציר 2017

סירה אשכולות שלמים מגיע מהרי יהודה, מכרם יחידני בעמק קטן בקרית ענבים. הכרם אינו מושקה והיבול הינו נמוך במיוחד באופן טבעי. הענבים נבצרו ידנית והוכנסו בשלמותם באמצעות מנוף הרמה למיכל תסיסה רחב. לאחר תסיסה של שבועיים עם השזרות וכאמור ללא כל הפרדה או מעיכה, נסחטו הענבים בעדינות והיין השלים את תסיסתו במיכל.

היין התיישן לאחר מכן משך 15 חודשים בחביות צרפתיות מגילאים שונים וגדלים שונים, ובוקבק ללא זיכוך ולאחר סינון גס בלבד.

רשמי טעימה: באף פלפל שחור, לבנדר, זיתים שחורים, כמו גם מעט קפה קלוי ונגיעת אגוזי לוז. בפה חמיצות רעננה ותיבול עדין. הגוף מלא והסיומת פרחונית, מתובלת וארוכה במיוחד.

פינו נואר מסדרת אשכולות שלמים. צילום: יח"צ
פינו נואר מסדרת אשכולות שלמים. צילום: יח”צ

פינו נואר, בציר 2017

פינו נואר אשכולות שלמים מגיע מהרי יהודה, מכרם יחידני בבית נקופה בגובה של כ-800 מטרים. הכרם גדל על אדמת גיר עם מרבצי סלע ועם מעט מאד אדמה. התוצאה היא כרם מרוסן ובעל יבול טבעי נמוך. הענבים נבצרו ידנית והוכנסו בשלמותם באמצעות מנוף הרמה למיכל תסיסה רחב. לאחר תסיסה של כשלושה שבועות עם השזרות וכאמור ללא כל הפרדה או מעיכה, נסחטו הענבים בעדינות והיין השלים את תסיסתו במיכל.

היין התיישן לאחר מכן במשך 15 חודשים בחביות צרפתיות מגילאים שונים, ובוקבק ללא זיכוך ולאחר סינון גס בלבד.

רשמי טעימה: באף פרחים לבנים, תבלינים, פירות יער שחורים ואגוזים, כמו גם מעט וניל וקלייה שמקורם בחבית. בפה חמיצות רעננה ותיבול. הגוף מלא, והסיומת פירותית, פרחונית, מתובלת וארוכה במיוחד.

סדרה זו ניתן למצוא במסעדות וחנויות יין נבחרות.

היין כשר ומחירו: 110 שקל.

על יקב סגל

יקב סגל הוקם בשנת 1787 והוא אחד היקבים הוותיקים בישראל, המושתת על שורשיות וחיבור לטבע ולאדמה. על ערכים אלו בנויה שיטת העבודה וייצור היין של היקב עוד מימיו הראשונים. החל מהשלב הראשוני של גידול הגפנים, שבו היקב נותן כבוד לטרואר ובעיקר לענבים, ועד לשיטות הייצור של היין המבוססות על מינימום התערבות. שיטות עשייה אלו הן שיטות עשייה מסורתיות וטבעיות המדגישות את טעמיו האמתיים של הענב ואת הקשת הארומטית שלו. החזון של היקב הוא לשמור על האותנטיות המקסימלית של הענב. הכי קרוב לטבע שניתן.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*