הפירות והירקות הישראליים בדרך לצלחת של תושבי איחוד האמירויות

ארצות המפרץ נמצאות בקרבה גאוגרפית נוחה מבחינת האפשרויות הלוגיסטיות לשינוע תוצרת, ומהוות שוק אטרקטיבי לשיווק תוצרת חקלאית בהיותן שוק המבוסס על יבוא

טיסת אל על הראשונה לאבו-דאבי. צילום: מתי שטרן, השגרירות האמריקאית בירושלים

ישראל קיבלה אישור רשמי מהשלטונות באמירויות לייצא תוצרת חקלאית טרייה וחומר ריבוי (לרבות זרעים) מישראל לאמירויות. במשרד החקלאות מקווים כי החקלאים יתחילו לייצא ליעד החדש כבר השנה. ההסכמה הושגה בתום סדרת מפגשים ותיאום בין שר החקלאות ופיתוח הכפר, אלון שוסטר, ומנכ”ל משרדו, ד”ר נחום איצקוביץ’, לבין עמיתיהם מאיחוד האמירויות.

בשנים האחרונות הייצוא הישראלי נתקל בתחרות קשה ומתגברת באירופה, שכיום נחשבת לשוק הייצוא העיקרי של ישראל לתוצרת טרייה. התחרות העזה היא בין החקלאות האירופית המקומית, אשר נהנית ממענקים והשקעות של האיחוד האירופי, לבין מתחרים ממדינות אחרות המייצאות לאירופה, ובהן עלויות הגידול, מים, עבודה וכו’ זולות משמעותית לעומת החקלאי הישראלי. כתוצאה מכך, בשנים האחרונות היצואנים הישראליים הסיטו חלק משמעותי מהיצוא לשווקים אחרים, דוגמת רוסיה ומזרח אירופה, המזרח הרחוק וארה”ב (לגידולים שיכולים לשרוד את אורך המסע).

במשרד החקלאות מציינים כי גם הסטת שוקי הייצוא לא הספיקה וכעבור שנתיים שלוש מוצלחות, היצוא לרוסיה פוחת משנה לשנה. על כן ההזדמנויות לייצא ליעד חדש וקרוב גיאוגרפית לישראל פותח עבור הייצוא הישראלי אפשרויות חדשות. היצוא לאמירויות יאפשר לחקלאים להתפתח ולחתור לשווקים חדשים, שבמשרד החקלאות מקווים שיביאו לרמת רווחיות סבירה ויגדילו ויחזקו את החקלאות המקומית.

בשבועות האחרונים עמל צוות מהשירותים להגנת הצומח ולביקורת בלימוד החקיקה המתאימה של איחוד האמירויות על מנת לוודא כי התוצרת הישראלית תגיע למדפי השווקים באיחוד האמירויות כשהיא עומדת במכלול דרישות היבוא של המדינה, לרבות הדרישות הפיטוסניטריות למניעת חדירת נגעי הסגר לארצם ודרישות הנוגעות לשאריות חומרי הדברה בתוצרת טרייה המיועדת למאכל. בתום לימוד מעמיק הוטמעו התנאים במערכת היצוא של השירותים להגנת הצומח ולביקורת והנחיות מקצועיות לבדיקת התוצרת הועברו לכלל המפקחים והמבקרים.
עד כה אושרו במערכת היצוא של השירותים להגנת הצומח ולביקורת 56 מיני פירות וירקות, 62 מיני פרחים קטופים ו-44 מיני תבלינים טריים.

השר שוסטר: “מדובר בבשורה משמחת לחקלאי ישראל. ההסכם שחתמנו כעת עם האמירויות מצעיד אותנו קדימה לעבר עתיד של שיתוף פעולה בתחום החקלאות, לא רק בידע וטכנולוגיה גם בסחר ישיר של תוצרת חקלאית. לחקלאים שלנו נפתח שוק חדש לגמרי, ואני מברך על כך”.

על פי נתוני משרד החקלאות, ארצות המפרץ, הנמצאות בקרבה גאוגרפית ונוחה מבחינת האפשרויות הלוגיסטיות לשינוע תוצרת, זולות לאין שיעור. זהו שוק אטרקטיבי לשיווק תוצרת חקלאית בהיותו שוק המבוסס על יבוא. באיחוד האמירויות חיים כ-10 מיליון תושבים, רובם עם הכנסה גבוהה לנפש. כ-80% מהצריכה של תוצרת חקלאית היא מיובאת מכל העולם בשווי כולל של יותר מ-10 מיליארד דולר (בשנת 2018). בנוסף, איחוד האמירויות מהווה מרכז סחר ומעבר עולמי לסחורות המיועדות למזרח התיכון. ארה”ב ייצאה לאיחוד האמירויות בשנת 2018 בהיקף של 1.2 מיליארד דולר של תוצרת חקלאית, מרביתם למגזר הקמעוני. בנוסף, איחוד האמירויות מייבא תוצרת חקלאית ממרוקו, ירדן ומהרשות הפלסטינית.

ד”ר נחום איצקוביץ’: “משרד החקלאות רואה חשיבות רבה בפתיחת שווקים חדשים ועידוד היצוא החקלאי מישראל, וימשיך לפעול לפתיחת יעדים נוספים והרחבת השווקים הקיימים. משרד החקלאות הישראלי ידאג כי הייצוא ייבדק ויעמוד בתנאי איחוד האמירויות ויהיה חופשי ממזיקים”.

עוד הוא מוסיף: “משרד החקלאות היה בין המשרדים הראשונים לפתוח במגעים רשמיים עם המשרד לביטחון מזון כדי לבחון דרכים נוספות שיאפשרו העמקת הקשרים הכלכליים בכלל והרחבת היצוא הטרי מישראל לאיחוד האמירויות בפרט. הפוטנציאל רב ובמשרד החקלאות מתכוונים להוות גורם מתכלל ומכוון”.

פרופ’ עבד גרה, מנהל השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות: ״היצוא החקלאי תלוי ביכולת המדינה לפתוח שווקים חדשים עבור החקלאים. אחת מהמשימות שלנו בהגנת הצומח, היא סיוע בשימור והגברת היצוא החקלאי והסרת מחסומים פיטו-סניטריים בשוקי יעד ליצוא ותחזוקת שווקים קיימים. מדובר בבשורה של ממש  לחקלאים וליצואנים המצוינים שלנו והזדמנות להרחבת היצוא החקלאי הטרי מישראל למדינות המפרץ”.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*