גלית שלגי יוצאת עם ספר מתכונים חדש: קל, טעים ובריא

ספרה, להגדרתה,  הוא הרבה מעבר למתכונים של אוכל - מדובר באוכל אמיתי שגופנו צריך ומטרת הספר היא ללמד כיצד להפוך מתכונים בריאים לשגרת חיים בעזרת הרגלים, פרקטיקה, טקסים וכמובן הכנה פשוטה

גלית שלגי. צילום: שמרית טורנר

היא נחשבת לכוהנת האוכל הבריא, עם אלפי עוקבים ברשתות החברתיות. גלית שלגי, שגדלה עם אחותה, הזמרת אישתאר, וראתה כיצד היא מגבשת את הפרעת האכילה שלה, ידעה תמיד שהיא רוצה לעזור לאנשים לחיות טוב יותר. עם סיום לימודיה בבית הספר למוזיקה רימון הלכה ללמוד  פסיכולוגיה באוניברסיטה, גילתה את הבריאות הטבעית. אחרי שנים של עיסוק במוזיקה ובספורט, החליטה להתמסר לבריאות ולפתוח מועדון וירטואלי ראשון מסוגו לחיים בריאים. בימים אלה
יוצא לאור ספר הבישול השני שלה, שמלמד איך להכניס את האכילה הבריאה לשגרה הלחוצה.

שלגי: “אין ספק שהפרעות האכילה של אחותי השפיעו על העיסוק שלי ועל  מה שאני עושה היום, כי נורא רציתי לעזור לה, כי הפרעת האכילה שלה הייתה סוג של כלא, והיום, תודה לאל, היא בקטע חזק של בריאות. הפרעת האכילה שלה הייתה ממש סוג של כלא, אך היא יצאה מזה לחופשי. כשגדלנו שלוש אחיות בחדר ראיתי איך היא מגבשת הפרעת אכילה, בולסת ושותה בכוונה, והולכת להקיא. כשהוריי גילו, עזרתי לה להסתיר את זה. כשהיא הייתה נכנסת לשירותים, הייתי נכנסת אחריה ומורידה שוב את המים. כשגיליתי את הבריאות הטבעית והבנתי איך הגוף שלי עובד ומה הוא באמת צריך, הבנתי שאם אמשיך ככה רק אחמיר את הבעיה. אין ספק שזה השפיע עליי, כי נורא רציתי לעזור לאחותי, אך לא היו לי הכלים לטיפול בה. מאז אישתאר לקחה את זה לקצה השני, ומאוד מקפידה על תזונה בריאה – בעיקר מאז שגילתה שהיא רגישה לגלוטן – ועושה יוגה באדיקות”.

גלית שלגי עם שתי אחיותיה. צילום: רפאל ביטון

כך מספרת בגילוי לב שלגי, שהיא תזונאית ומאמנת לאכילה בריאה המוציאה לאור ספר מתכונים חדש לאכילה בריאה בשם “קל, טעים ובריא“. בראיון איתה על הפרעות האכילה מהן סבלו היא ואחותה, הזמרת אישתר, בעקבותיהן הפכה שלגי לנטורופתית ומאמנת לחיים בריאים. היא הייתה עסוקה כל הזמן בדיאטות, “כי לימדו אותנו שמי שרוצה להיות רזה – צריכה לעשות דיאטה: לספור קלוריות, מרק כרוב, תפריטים אנמיים וגם לקחתי כדורים משלשלים. התעללתי בגופי ובעצמי והתעסקתי עם האוכל ועם מה מותר ומה אסור, הייתי חסרת אנרגיה והיה לי חשק למתוק. הייתי יורדת קצת במשקל, נשברת, ואז מתחילה שוב דיאטה חדשה. העובדה שנשברתי כל פעם מחדש השפיעה מאוד על הדימוי העצמי שלי. היה לי דימוי גוף נמוך והתחלתי ללכת בעיקר עם חצאיות ושמלות, כי האמנתי שככה אני מסתירה את הרגליים ה’גזעיות’ שלי”.

הפרעות האכילה מהן סבלו שלגי ואחותה השפיעו על המסר שלה: “לאכול מאהבה עצמית ומדאגה לגוף שהוא החבר הכי נאמן שיש לנו, כשאנו החברים הכי בוגדניים כלפיו. אם רק היינו יודעים איך לתחזק את גופנו, לא היינו צריכים דיאטות חדשות כל הזמן. היום אני ואחותי מדברות וצוחקות על זה, ובעיקר מבינות כמה תמימות היינו וכמה התעללנו בגופנו. כמה חבל שלא היה אז מי שילמד אותנו שאפשר אחרת”.

שלגי היא בעלת תואר N.D בנטורופתיה, בוגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר בפסיכותרפיה בהבעה וביצירה. בשנים האחרונות היא “חורשת” את הארץ עם סדנאות בישול בריא שהיא מעבירה לכל מי שמעוניין לשפר את איכות חייו לחיים בריאים, טעימים ונגישים יותר. היא גם מכשירה נשים כמנחות לסדנאות בישול בריא, מרצה, מלמדת ומשתתפת בכנסים מובילים בתחום הבריאות בארץ ובקופות חולים, כותבת תוכניות לימוד במכללות ומדריכה סטודנטים בתחילת דרכם.

לשלגי היו שתי אהבות גדולות מילדות: ספורט ומוזיקה. היא הייתה ילדת טום בוי שהצטיינה בספורט, ובתיכון למדה במגמת ספורט ושיחקה כדורעף. במקביל, פיתחה את כישרון השירה שלה והופיעה בטקסים בבית הספר. היא תספר בגילוי לב על הפרעת האכילה ממנה סבלה: “נחשבתי לנערה מפותחת מהרגיל, דבר שגרם לי להיות מופנמת וביישנית יותר. לא הייתי מודעת לגופי הנשי, והתביישתי ברגליים השריריות שפיתחתי מהתקופה בה שיחקתי כדורעף. למרות שמשקלי היה תקין לחלוטין, רציתי רגליים רזות יותר”.

שלגי מעולם לא הפסיקה לשיר, ומדי פעם מקליטה שירים ומשתתפת בהרכבים מוזיקליים. היא חולמת לשלב את שתי אהבותיה במופע מוזיקלי משולב. לאחר שירותה הצבאי עברה לגור בתל אביב ונרשמה ללימודים בבית הספר למוזיקה רימון. היא עבדה עם מוזיקאים מהשורה הראשונה, הופיעה במועדון צוותא, התחברה לחבורת “דומינו גרוס” וניגשה לאודישנים רבים. “בחדר ההמתנה ישבו איתי נעה תשבי, אז כוכבת ילדים בתחילת דרכה, ונשים נוספות רזות מאוד. הסתכלתי עליהן וחשבתי לעצמי שאין סיכוי שאני מתקבלת כי בטוח יעדיפו מישהי רזה יותר. נתקפתי חרדה, קמתי והלכתי. במופע הסיום של רימון, רגע לפני שעליתי לבמה לשיר את השיר אליו התכוננתי רבות, לא עליתי כי פחדתי ממה יגידו. גם באירוע שנערך בצוותא עם אמנים מהשורה הראשונה ברחתי הביתה שנייה אחרי שסיימתי לשיר. אחר כך סיפרו לי שרמי קליינשטיין חיפש אותי. תחושת האכזבה מעצמי והידיעה שהרסתי הזדמנויות העצימה את חוסר הביטחון שלי בעצמי וביכולות שלי, וכתוצאה מכך פיתחתי חרדת אודישנים עד שהפסקתי ללכת אליהם”.

גלית שלגי והספר החדש. צילום: שמרית טורנר

לאחר שהבינה שהיא חייבת לעבוד על הצד הרגשי שלה כדי להרגיש טוב יותר עם הגוף שלה, עברה שלגי תהליך רגשי, התחברה לצד הטיפולי שבה, הרגישה שהיא רוצה לעזור לאנשים הנמצאים במצב דומה, ואף נרשמה ללימודי פסיכולוגיה באוניברסיטה. במקביל, המשיכה להופיע במועדון צוותא ולעבוד עם מוזיקאים. השינוי האמיתי מבחינתה היה כאשר כסטודנטית למדה עם חברה למבחן ופגשה מכרה העוסקת בתחום הבריאות הטבעית, ששינתה את חייה. “מאז בעיות העיכול שלי נעלמו, האנמיה התאזנה והרגשתי קורנת ומלאת אנרגיה. אני שומרת על משקל יציב במשך שנים, נהנית מאוכל שאני אוהבת ולמדתי לנהל מטבח בריא מבלי להיות כל היום במטבח. החלטתי ללמוד את זה יותר לעומק ולספר לכמה שיותר אנשים את כל מה שגיליתי”.

בימים אלו היא מוציאה לאור ספר המתכונים החדש לאכילה בריאה בשם “קל, טעים ובריא” – אחרי ספרה הקודם והמצליח “מתוקים ובריאים”. ספרה, להגדרתה, הוא הרבה מעבר למתכונים של אוכל – מדובר באוכל אמיתי שגופנו צריך ומטרתו היא ללמד כיצד להפוך מתכונים בריאים לשגרת חיים בעזרת הרגלים, פרקטיקה, טקסים וכמובן הכנה פשוטה. הספר נוצר כתוצאה מעבודתה של שלגי כמאמנת לחיים בריאים, במהלכה עזרה לאלפי אנשים לעבור למערכת יחסים חיובית יותר עם אוכל, וליצור לעצמם חיים מאוזנים ותוססים יותר בעזרת הכלים שאספה במהלך השנים. המתכונים מתאימים לאוכלי כל, לטבעונים, לרגישים לגלוטן, לסוכרתיים ולצמחוניים, כשאפשר ליהנות מהאוכל מבלי לוותר על מאכלים שאוהבים, לרעוב או להרגיש חסך.

שלגי: “הספר נוצר מתוך רצון לעזור לאנשים ליצור אורח חיים בריא – ברמה הפיזית, הנפשית והרגשית. אוכל אמיתי יכול לשנות את חיינו, כי כולנו זקוקים לרעיונות יומיומיים, להשראה ולטיפים שיעזרו לזה לקרות – במיוחד בעידן לחוץ כמו שלנו. הרעיון של אוכל אמיתי, בסיסי, פשוט, בריא והתאמתו לחיי היומיום שלנו. אכילה בריאה היא עניין די בסיסי ופשוט, אבל התרחקנו מגופנו ואין לנו מושג איך לתחזקו, כיצד הוא עובד ומה הוא באמת צריך. אנשים צריכים לא רק לאכול אוכל בריא יותר, אלא לחיות חיים בריאים יותר”.

כששואלים את שלגי מי הם האנשים שסובלים מהפרעות אכילה, היא משיבה: “לכולנו יש הפרעות אכילה, ואני אוהבת יותר להגדיר את זה כהפרעה באכילה. סיבכו לנו את כל הנושא הזה של אוכל, כי אנו שבויים של עולם הדיאטות ושל התעשייה שמעוניינת בעיקר בכספנו ולא בבריאותנו. נשים גדלות היום בחברה המחנכת אותן לפעול על פי תפיסות והגדרות יופי, כשגוף יפה מהווה בסיס להשגת כוח ועוצמה. ככל שהחברה הופכת לתחרותית יותר ורמת החיים גבוהה יותר, העיסוק במראה החיצוני שלנו מקבל תאוצה. נשים רבות מתאמנות כדי לקבל גוף של דוגמנית ולאו דווקא כדי לתחזק את התנועתיות והגמישות של הגוף”.

מניסיונה האישי, היא מעידה כי דיאטה היא הדבר הגרוע ביותר שאנו יכולים לעשות לגופנו ולבריאותנו, “כי דיאטות גורמות להשמנה והן הדבר שהכי קשה לביצוע ובטח שהכי קשה לראות את תוצאותיו – במיוחד עבור מי שאוהבים לאכול. המטרה שלי היא לעורר מודעות לתזונה טבעית המיטיבה עם הגוף ולהראות כמה זה קל, טעים ונגיש לחיות בריא. גופנו הוא החבר הכי נאמן שיש לנו, אך אנו החברים הכי בוגדניים: מתעללים בו ומדברים אליו לא יפה – למרות שהוא תמיד שם עבורנו, מתפקד ומנסה לעשות הכל כדי שנשרוד. אנו צריכים ללמוד לאהוב את הגוף שלנו, כמו שאימא אוהבת את הילד שלה ורוצה את הכי טוב עבורו”.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*