יקבי ברקן משיקים בציר חדש לסדרת Assemblage לרגל הוולנטיין דיי

היינות האדומים איתן, ריחן וצפית, בציר 2014

סדרת אסמבלאז' בציר 2014. צילום: יח"צ
סדרת אסמבלאז' בציר 2014. צילום: יח"צ

לרגל ה-Valentine’s Day משיקים יקבי ברקן בציר חדש לסדרת Assemblage: איתן, ריחן וצפית, בציר 2014. ההסבר: יינות אדומים ואיכותיים מתקשרים לרומנטיקה ולתשוקה, שלא לדבר על טקסי השתייה בשניים.

יקבי ברקן מציגים בפעם השישית את סדרת יינות Assemblage 2014. זוהי סדרת איכות של בלנדים מקומיים כאשר כל יין ייחודי בטעמו ומורכב מהזנים המאפיינים את אותו אזור. שלושת הבלנדים האדומים המקומיים – ריחן מאזור הגידול הגליל העליון, צפית משפלת יהודה ואיתן מהרי ירושלים, מציגים בלנדים ייחודיים המורכבים מזנים שמאפיינים כל אחד את אזור גידולו.

ביקב מציינים, כי שנת הבציר 2014 הייתה שנה מצוינת לכרמים, אך מאתגרת. לאחר אירוע שלג חריג, כמויות המשקעים היו נמוכות מהממוצע בסיכום החורף, נתון שממשיך להקשות על הגידול החקלאי בארץ ישראל. למרות זאת, חודשי האביב החמימים יחסית הביאו להתעוררות אחידה של הגפנים ואף העלו את ממוצע המשקעים השנתי במרכז הארץ. תקופת ההבשלה בקיץ הייתה נוחה יחסית עם טמפרטורות נוחות מאוד ביולי ואוגוסט, פרט לכמה אירועים בודדים. נתונים אלו הביאו להבשלה הדרגתית וטובה בכרמי היקב, שהביאו פרי מצוין.

ריחן Assemblage של יקבי ברקן, בציר 2014

אסמבלאז' ריחן
אסמבלאז’ ריחן

מקורו של יין זה במספר חלקות בגליל העליון: קברנה סוביניון משתי חלקות בקרבת עלמה, שגובהן 620 ו-640 מטר, מרלו מכרם דובב בגובה 715 מטר, שיראז ופטי ורדו, משתי חלקות הצמודות למושב דישון, בגובה 420 מטר. חלק מהחלקות על קרקע וולקנית בעוד שאחרות על אדמת טרה-רוסה הפרושה על מסלע גירי. מתוך שלל מאפיינים אלו נוצרו יינות שכמו נולדו להשתלב ולהתמזג אלו עם אלו, כאשר כל יין תורם מתכונותיו לממסך ליצירת יין שלם.

רשמי טעימה: באף היין מציג ארומות פירותיות כגון שזיפים שחורים ודובדבנים, מלווים בנגיעות עשבי תיבול ים תיכוניים. אלו משולבים בארומות וניל וקינמון המגיעות מיישון בחביות עץ אלון צרפתי. בפה היין מציג טעמי פירות אדומים המלווים בנגיעות שוקולד מריר וקפה שמקורן בחביות. ליין גוף בינוני, המביא לביטוי טאנינים קטיפתיים ונעימים העוטפים את החך ומובילים לסיומת מאוזנת וארוכה.

נתונים טכניים:

בציר: 2014, הרכב זנים: קברנה סוביניון (40%), מרלו (33%), שיראז (18%) ופטי ורדו (9%).

כרמים: אזור המושבים עלמה, דישון ודובב.

גובה הכרמים: קברנה סוביניון – 620-640 מ’. מרלו – 715 מ’. שיראז ופטי ורדו – 420 מ’.

זמן וטמפ’ תסיסה: התסיסה וההשריה על הקליפות שאחריה ארכו בין 13 ל- 41 ימים עבור היינות השונים. טמפרטורת תסיסה 25ºC.

יישון: 12 חודשים בחביות, 25% חדשות, מאלון צרפתי.

אלכוהול: 13.5%

משקל סגולי: 994.5

חומצה כללית: 6.1

pH : 3.55

איתן Assemblage של יקבי ברקן, בציר 2014

יין זה נקרא על שם הר איתן, המהווה נקודת ציון בולטת בהרי ירושלים. גם היין מבציר 2014, למעשה נבצר כמעט כולו בכרם קריית ענבים, פרט למרכיב הפטי ורדו, אשר נבצר מכרם הנמצא בבית נקופה. כרם קריית ענבים פרוש על גבי טרסות של אדמת “טרה רוסה” אבנית, חלקן צרות וחלקן רחבות יותר, במעין אמפיתיאטרון טבעי ברכס שמעל לקיבוץ קריית ענבים, בגובה של כ- 700 מטר.

אסמבלאז' איתן
אסמבלאז’ איתן

היין מורכב מהזנים: מרלו, קברנה סוביניון, שיראז ופטי ורדו. החלקות השונות נבצרו בנפרד, כל חלקה במועדה, ויושנו בנפרד בחביות אלון במשך 12 חודשים. לאחר שלב ההתיישנות בצענו את עבודת הממסך והיין בוקבק, ללא זיכוך ולאחר סינון קל בלבד.

רשמי טעימה: באף היין מציג ארומות של פירות אדומים משולבות בנגיעות תיבול מתקתק המגיע מן החביות. ארומות אלו נתמכות בגוף מלא, בעל מבנה טאני מאוזן וסיומת פירותית עם חמיצות מעודנת המדגישה את האופי הפירותי של היין.

נתונים טכניים:

בציר: 2014, הרכב זנים: מרלו (35%), שיראז (25%), קברנה סוביניון (22%), פטי ורדו (18%).

כרמים: כרם קריית ענבים, כרם בית נקופה.

גובה הכרמים: 680 מ’ עד 730 מ’.

זמן וטמפ’ תסיסה: התסיסה וההשריה על הקליפות שאחריה ארכו בין 15 ל- 20 ימים עבור היינות השונים. טמפרטורת תסיסה 24ºC.

יישון: 12 חודשים בחביות, 40% חדשות, מאלון צרפתי (90%) ואמריקאי (10%)

אלכוהול: 13.5%

משקל סגולי: 994.5

חומצה כללית: 5.8

pH : 3.52

צפית Assemblage של יקבי ברקן, בציר 2014

בניגוד לאיתן וריחן המגיעים מאזורי גידול הידועים באיכותם, הרי ירושלים והגליל העליון, האזור השלישי, תל-צפית, הוא עדיין מעיין קלף משוגע. אזור חם עם חוות כרמים ניסויית, בו היינו לרוב עסוקים יותר בלמידה מאשר ביצירה. אך עם כל שנה שעברה ועם כל גילוי נוסף החיבור לאזור התהדק. שכן, נראה שדווקא באזור זה אפשר להבין את הדיבורים על טרואר או המכלול הזה של אזור, זן, כורם, יינן וכו’. בעבודתנו באזור זה התחלנו לראות כי אפשר ליצר יינות איכותיים גם באזורים מאתגרים במידה והזנים הגדלים באזור מותאמים לתנאים שבו גם אם המשמעות היא טיפוח של זנים שונים ולא מוכרים.

אסמבלאז' צפית
אסמבלאז’ צפית

רשמי טעימה: באף היין מציג עושר פרי אדום המלווה בנגיעות של עשבי תיבול ים תיכוניים המזוהים עם הזנים המרכיבים את היין. בפה, היין בעל גוף מלא וטאנינים עשירים ומוצקים, אך מאוזנים להפליא. נגיעות תבלינים מתוקים מיישון בחביות עץ אלון מתווספים לסיומת עשירה וארוכה.

נתונים טכניים:

בציר: 2014. הרכב זנים: סירה (29%), קלאדוק (26%), פינוטאז’ (24%), מלבק (21%).

כרמים: תל צפית

גובה הכרמים: 150 עד 180 מטר.

זמן וטמפ’ תסיסה: התסיסה וההשריה על הקליפות שאחריה ארכו בין 12 ל- 17 ימים עבור היינות השונים. טמפרטורת תסיסה 25ºC.

יישון: 12 חודשים בחביות, כ-60% חדשות, מעץ אלון צרפתי.

אלכוהול: 14%

משקל סגולי: 994

חומצה כללית: 5.9

pH : 3.5

מחיר: כ-69 שקל

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*