Te – יצרנית תה חדשה בשיטת מהמטע לספל

תה אולונג. צילום: משה כהן
תה אולונג. צילום: משה כהן

היזם שמעון שרבף משיק את Te – יצרנית תה פרמיום ישראלית, ומביא לישראל, ובהמשך למדינות נוספות, את אמנות, תרבות וחווית התה הסינית. ישראל, שהחלה להתמחות בשמן זית, יין וקפה, בשלה לדבריו להכיר ולהכיל את עולמו המופלא של התה, שחליטות ותה ירוק הם רק קצה קצהו וכולל נדבכים תרבותיים רבים של רפואה טבעית, פילוסופיה, אמנות ועוד.

התה, המשקה המבוקש והנפוץ בעולם, הומצא בסין והתפשט לעולם כולו. לדברי שרבף, שתיית תה היא אומנות של ממש, המזמנת חוויה המענגת את הגוף והנפש ומהווה חיבור חובק עולם, דרך הרמוניה מושלמת של טעמים, ניחוחות וצבעים.

הישראלים שמגדלים תה בסין

ב-Te מאמינים שכדי להביא למערב את חווית כוס התה האיכותית ביותר, על משווק התה לגדל את התה בעצמו בשיטת From Field To Cup – מהמטע לכוס. משמע, שליטה ופיקוח על כל שרשרת הערך לייצור התה, החל מבחירת סוג הגידול, חלקת המטע, הקטיף הידני, יישון והתססת התה, אריזתו ושילוחו. יודגש כי Te היא בין החברות הבודדות היום במערב שמעורבת בתהליך הגידול וקביעת איכות התה על ידי מומחי תה מקומיים.

תה לבן. צילום: משה כהן
תה לבן. צילום: משה כהן

מטעי התה מושפעים בין היתר, ממזג האוויר ועונות המעבר,  לדוגמה, אם החורף מתארך זה משפיע על זמן הלבלוב, ולכן דוחה ומאחר את זמן הקטיף ולעיתים משפיע על איכות התה.  בכול עונת קטיף נקטפות מכל מטע גידול דוגמיות עלי תה, העוברות בדיקות מעבדה, גודל עלים, טעימות על ידי מומחי תה מקומיים ועוד. לאחר הבדיקה נקבעת איכות העלים ומחיר התה.

לפני עשור החל שרבף, שמכיר את סין כמו את כף ידו, תהליך של From field to the cup כנגזרת מהמושג: Farm to Table, שראשיתו בעשרות מסעות לאיתור מטעי התה המתאימים לו באזור יונאן, ג׳יג׳יאנג, פוג׳יאן והונאן ועבודה צמודה עם מגדלי התה המקומיים, מראשית תהליך הגידול:  החל מבחירת סוגי התה השונים שיגודלו בשנים הקרובות; פיקוח על היבול והקטיף הידני; העברתו לבתי יישון, התססה ואריזה בצמוד למטעים. כדי להשיג תה באיכות מעולה, חשוב מאד להקפיד על זמן ואופן הגידול והקטיף ובהמשך, לעבד אותו בהתאם, למשל, תה שחור מותסס, תה ירוק לא ותה צהוב מיושן בתנאים מיוחדים, כמו יין, ולכן הוא נדיר ביותר. לאחר מכן יש לארוז את התה נכון, להעניק לו תנאי אחסון נאותים ועוד.  TE מתחייבת לכך וזהו חלק מהתהליך המוקפד המהווה את הד.נ.א שלה ואת המהפכה שהיא מציעה היום לישראל בתחום התה.

תה שנקטף ביד-בהתאמה אישית בקניון

תה הינו המשקה הנצרך ביותר בעולם אחרי מים. התה הומצא בסין והינו אחד מהמרכיבים המשמעותיים בתחום הרפואה העממית במזרח הרחוק. בשל חשיבותו ואורך חיי המדף שלו,  הוא שימש כמטבע עובר לסוחר, בסחר חליפין במדינות האזור כמו מונגוליה וטיבט. בעקבות הכיבושים הקולוניאליסטים התה הגיע לאירופה: צרפת, הולנד וכמובן בריטניה, שבה התה הוא טקס יומיומי קבוע .

הצרכן הישראלי צורך כ-2 ספלי תה בממוצע ליום. שוק התה נחשב לאחד מהשווקים מהירי הצמיחה בענף המזון בארץ, וגדל ב-10%-15% מדי שנה. שוק התה בישראל מגלגל, נכון לשנת 2018, כ-460 מיליון שקל, בשנה עם מכירות של כ-15 מיליון אריזות תה. מסקר שנערך בקרב האוכלוסייה בישראל עולה, כי בהשוואה לעבר קיים גידול בשיעור צריכת התה ב-37%. דוח נילסן מראה עלייה של 3.5% בצריכת התה הירוק ועלייה של 50% בצריכת התה הבריאותי, בהשוואה לשנה הקודמת.

עם זאת, תרבות התה בישראל עדיין בחיתוליה והמוצרים המוצעים לציבור, לטענת שרבף, אינם איכותיים מספיק כדי להעביר את חווית התה האמיתית וליהנות מיתרונותיו הבריאותיים. בשנים האחרונות מתפתחת נישה גדולה, שרק הולכת ומתרחבת, וביקוש משמעותי למוצרי מזון בריאים, מזינים וטעימים, במחירים הוגנים. בין היתר יש חיפוש אחר תחליפים לקפה ומוצרים נלווים. Te יציע מוצרי תה ומוצרים נלווים ומשלימים הכוללים חומרי גלם משובחים, עם דגש על מוצרים אורגניים, בריאים וטעימים, במחירים המתאימים לכל כיס.

שרבף מסביר, כי בתהליך הדרגתי ומבוקר, ינגישו ב-Te את חווית התה הסיני לציבור הישראלי – תה באיכות גבוהה, באופן נגיש ומפוקח, כולל כשרות, בקניונים ברחבי הארץ באמצעות ביתני תה בוטיק בהתאמה אישית, בהם יותאמו למבקרים ולקוחות סוגי תה ספציפיים לאחר תשאול ואבחון מקצועי קצר. ביתן התה הראשון ייפתח בקניון הזהב בראשון לציון. גודלו של הביתן כ-15 מ”ר ויציע טעימות של סוגי התה השונים והתאמת תה אישית ללקוח (טעם, בריאות, לחץ דם גבוה, הרזיה, עיכול, ניקוי גוף ועוד).

הקולקציה של Te. צילום: משה כהן
הקולקציה של Te. צילום: משה כהן

קולקציית התה לאביב-קיץ 2019

הקולקציה כוללת 9 סוגי תה, רובם אינן מוכרים לצרכן הישראלי, בינהם תה שחור, תה לבן, תה אולונג, תה ירוק, תה פרחים, פואר, ותערובות צמחים. בTeמבטיחים חווית תה אחרת. שרבף מסביר: “אחרי עשר שנים של מחקר ואהבה לתה, איתרנו את מטעי התה האיכותיים בעולם. אנחנו מקפידים על גידול טבעי וקוטפים את העלים בעבודת יד תוך בחירת העלים הנמצאים בשיא בשלותם, בדיוק בזמן בו הם עשירים בארומה הטבעית ונושאים איתם את הטעמים האותנטיים הייחודיים לכל זן. בכל אריזה שלנו נמצאים העלים המובחרים ביותר, שלוקטו מזן אחיד, נקטפו ונארזו בטכניקה מיוחדת השומרת על הטעם והארומה הטבעית שלהם, ללא תוספים”.

תה לבן Te

על פי המסורת, היה התה המועדף על ידי משפחת המלוכה, כלומר הקיסר  הסיני. במשך שנים רק הקיסר ומלוויו היו שותים תה לבן, מפני שהיה נדיר ויקר מאד. זהו תה לבן מוקפד ורענן הגדל ונקצר, כמעט באופן בלעדי, בסין, בעיקר במחוז פוג’יין. עלי התה נקטפים אך ורק בעונת האביב בצאת הניצנים העדינים של צמח הקמליה הסינית, כאשר הם עוד מכוסים בפלומה לבנה, ומכאן שמו.  בתהליך הפיכתם לעלים מוכנים, מאפשרים לניצני ועלי הצמח לקמול לאור שמש טבעי, מהלך המעניק את טעמו העדין והנקי של התה הלבן. את עלי התה הלבן של Te מגדלים באופן מוקפד ואורגני בשדות פרטיים. מהעלים הנקטפים בקטיף ידני מכינים את חליטות התה הלבן של Te, המאופיינות בצבע צהוב /אדום בהיר ובטעם מתקתק ייחודי. התכונות הבולטות של התה הלבן של Te הן כמות הקפאין הנמוכה שהוא מכיל והעובדה שהוא עשיר בוויטמין C החיוני לבריאות. בשל ערכיו התזונתיים הייחודיים התה הלבן מתאים במיוחד לנשים ונקרא בסינית התה של הנשים .

תה ירוק של Te. צילום: משה כהן
תה ירוק של Te. צילום: משה כהן

תה ירוק Te

התה הירוק ידוע כמשקה מרפא והכרחי לתזונה מאוזנת. הוא נפוץ במיוחד בסין ויש לו בסיס היסטורי ותרבותי נרחב בתרבות של ארצות מזרח אסייתית, כולל עריכת טקסי תה והענקת עלי התה כתשורה לקיסר, כל זאת, בשל ערכיו החשובים לקיום האנושי.

התה הירוק  של Te נבחר בקפידה מהשדות המובחרים ביותר בעולם וגדל בגידול האיכותי ביותר, ללא כל תוספים בשום שלב של התהליך. הוא מכיל רמות גבוהות של נוגדני חמצון, ויטמינים, מינרלים ופנולים המחזקים את מערכת החיסון ומסייעים הן במניעת מחלות רבות והן בהאטת תהליכי ההזדקנות בגוף. התה הירוק של Te עשיר גם ב-EGCG המסייע בהגברת קצב שריפת השומן בגוף ובאיזון רמות הסוכר בדם.

תה שחור Te

במערב הוא ידוע כתה אנגלי, בסינית התה השחור ידוע בשם תה אדום (במנדרינית הונגצ’ה) וזהו תיאור מדויק יותר של צבע הנוזל. התה השחור של Te אורגני, נקטף בשיא טריותו ונארז בטכניקה מיוחדת השומרת על טעמו החזק והארומה האופיינית לו. Te מגדלים את התה השחור בשדות שנבחרו בקפידה, קוטפים את העלים באופן ידני ודואגים לשמור על טריותם ועל תכונותיהם הבריאותיות כל הדרך מהשדה ועד לספל. התה השחור יכול לסייע בצמצום השומנים בדם, הפחתה במשקל ובעיות עיכול. תה שחור ייחודי בכך שהוא שומר על הארומה שלו שנים רבות. מסיבה זו הוא נסחר רבות בעולם הישן, ולבני תה מיובש אפילו שימשו כמטבע במונגוליה, בטיבט ובסיביר במאה ה-19. תה שחור הוא התה המסורתי המוכר בתרבות המערבית, והוא מהווה 90% מהתה הנמכר במערב.

תה פוא’ר Te

תה פוא’ר של Te נחשב לתה משובח שצבעו נע בין אדמדם לשחור והוא מאופיין בעלים גדולים הנקטפים בכל עונות השנה בקטיפה ידנית מבוקרת. תה פוא’ר ייחודי בכך שהוא עובר יישון, ממש כמו יין. היישון נעשה באוויר הפתוח בחדרים עם לחות גבוהה ורוח, מה שיוצר שינויים  בריח התה ובטעמיו. זן יוקרתי מאד של תה שחור סיני, אותו אנו מגדלים במטעים פרטיים של Te במחוז יונאן. בזכות תהליך גידול מוקפד ואיכותי וללא כל תוספים בשום שלב, תה הפוא’ר הוא בעל טעם בעל טעם מיוחד שאינו קיים בשום סוג תה אחר.

תה אולונג Te

תה סיני מסורתי (דרקון שחור  בסינית)  שמשלב את התכונות הטובות ביותר של תה ירוק ושל תה שחור. עליו נחתכים לאחר הקטיף ומושארים להתחמצן בשמש, למשך זמן ארוך יותר מזה של התה הירוק וזמן קצר יותר מעלי תה המיועדים לתה שחור. הרבגוניות המיוחדת של תה האולונג של Te מאופיינת בניחוחות וטעמים הנעים בין פירותי לפרחוני המתאימה לאניני טעם ולאחר שתייתו ניתן לחוש בארומה הטבעית שלו לאורך זמן. תה אולונג של Te גדל בשדות התה פרטיים ומובחרים, הוא טבעי לחלוטין, ללא שום תוספים.

תה פרחים. צילום: משה כהן
תה פרחים. צילום: משה כהן

תה פרחים Te

פרחים טבעיים ותה פרחים הם בדרך כלל בעלי רמות נמוכות של קפאין או נטולי קפאין לחלוטין ולפיכך הם מהווים משקאות מרגיעים מצוינים. ב-Te הוכנו מינים רבים של תה פרחים, ממיני תה בעלי ניחוח טבעי של יסמין ועד לפרחים טבעיים כמו ורדים ואוסמנטוס. את מגוון שילובי תה הפרחים של Te ניתן לשתות כמשקה קר או חם והם מומלצים גם בקיץ, שכן הם יכולים לסייע בהורדת חום הגוף.

תערובות צמחים Te

ב-Te מאמינים שהטבע הוא המרפא הטוב ביותר לגוף ולנפש ולכן פיתחו  מגוון חליטות, טבעיות לחלוטין, ללא תוספים וחומרים אחרים, רבות מהן אורגניות, המשלבות צמחי מרפא, פרחים, צמחי תבלין, ירקות ופירות. כל אחד מהמרכיבים תורם את טעמו ואת תכונותיו הבריאותיות.

תרבות התה הסינית – להתבונן, להריח, לטעום, למשש

לאור הכוונה להביא לישראל את תרבות התה הסינית,  גייס שרבף את עינת הלוי-לוין,  אשת תוכן ומעריצה מושבעת של תרבות התה, שמתגוררת 15 שנה במזרח הרחוק, כדי לשמש כסמנכ”ל התוכן של המותג. היא למדה את הנושא התה בתרבות המזרח אסייתית לעומק והעבירה שעות רבות מספור בבתי תה בסין, יפן, וייטנאם וקוריאה, שוחחה עם אנשים, דגמה מאות סוגים שונים והתנסתה בהיבטים שונים של התרבות, כגון: חגיגת ראש השנה הסיני, טקסי תה מסורתיים לכל מדינה, התקשרות עם מומחים עולמיים בתחום והיכרות עם הרפואה הסינית שהיא המקור לתרבות התה  הסינית. לדבריה, “יצירת תה זו אמנות ודרך חיים, ובכדי ליצור אותה, עלינו להיערך למספר שלבים: להתבונן, להריח, לטעום ולגעת. בשלב הראשון, יש להתבונן בצורה ובצבע של עלי התה והחליטה. בשלב השני יש להריח את התה לפני ואחרי החליטה. בשלב השלישי לחוש את עלי התה, ובשלב הרביעי העריכו כמה מים יש להוסיף וטעמו את תערובת התה. טעמם של המים הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר באמנות יצירת כוס התה, מאחר שהם יכולים לשנות את הטעם ואף לפגוע באיכות הטוהר ורעננות התה”.

סיפור בתי התה מתחיל בשנים 713-741 בקירוב, בעת שהנזירים והתלמידים ישבו שעות ארוכות במדיטציה, הם נטו להתנמנם ולאכול. הנזירים הזקנים חשבו על פתרון לבעיה, לשמור על ערנותם באמצעות שתיית תה, ומאז נפוצה השיטה הזו ברחבי סין. באותה עת, הקימו משפחות עשירות משושלת טַאנְג חדרים שנועדו לחליטת תה, טעימת תה וקריאה. חדרים אלה זכו לכינוי  חדרי תה. בסין הפך התה לתופעה תרבותית ייחודית, ובעיני הסינים חליטת התה וטעימתו הן סוג של אמנות. קיום ניתן לראות בתי תה במגוון צורות בכל רחבי סין ובהשפעתם, במקומות נוספים במזרח הרחוק.

לכל אזור בסין מנהגים ייחודיים לשתיית תה, וסוגי התה המועדפים שונים מאזור לאזור. התה החביב על תושבי בייג’ין הוא תה יסמין בעוד שתושבי שנחאי יעדיפו תה ירוק. תושבי מחוז פוּגְ’יֵין שבדרום מזרח סין אוהבים דווקא לשתות תה שחור. יש מקומות שבהם נהוג להוסיף לתה תבלינים שונים: באזורים מסוימים במחוז הוּנַאן נהוג לכבד אורחים בתה עם זנגוויל ומלח. מלבד עלי תה, מוסיפים לכוס גם מלח, זנגוויל, פולי סויה מטוגנים וסומסום. תוך כדי שתיית התה מנערים קלות את הספל ולבסוף נוטלים את עלי התה, פולי הסויה, הסומסום והזנגוויל, מכניסים אותם לפה ולועסים באיטיות כדי להתענג על שלל הטעמים.

טיפים לתה המושלם:

  • להקפיד על כמות התה שחולטים בין 2-5 גרם בהתאם לחליטה ולמיכל (כוס או קנקן).
  • זמן החליטה בין 2-10 דקות תלוי בסוג החליטה (ככל שהתה יותר מורכב, זמן החליטה ארוך יותר) זה גם תלוי בחוזק שאוהבים.
  • לשתות ברוגע, תה לא שותים כשלחוצים בזמן.
  • לא מומלץ להמתיק. זה הורס את המרקם ואת הסגולות. ואם מוכרחים טיפה מתוק, אז בדבש וגם זה בכל חליטה בכמות קטנה ומתאימה.

בעל מותג Te, שמעון שרבף ומנהלת התוכן עינת הלוי-לוין, הכירו במשלחת הסברה של סטונדטים ב-2002 והתאהבו בסין ובמזרח הרחוק כל אחד בדרכו. שרבף החל לפתח את עסקיו בסין לפני 20 שנה, ובהמלצתו  טסה עינת אל המזרח ובמהלך הטיול והתאהבה באמנות תרבות התה ועברה להתגורר במזרח אסיה. בשנת 2009 החליט שמעון להביא את תרבות התה לישראל.

Te- תה פרימיום ניתן להשיג בקניון הזהב, שער רומא. מגיע במגוון גדלים – 20 גרם, 30 גרם, 60 גרם, 100 גרם.

טווחי מחירים 25-125 שקל. עלות מנת תה/תיון 2.5 גרם – 1.8 שקל. ניתן להשתמש בתיון/תה בין 2-5 פעמים.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*