עלייה בשימוש ב”שרוולי גידול” בחקלאות לצמצום המזיקים והפחתת הדברה

חברת טוף מרום גולן מדווחת על עלייה של כ-80% בהזמנת שרוולי גידול לקראת שתילת החורף. מדובר בבשורה לצרכן הישראלי - גידולים נקיים ממזיקים בעקבות ניתוק הגידול מהקרקע וללא צורך בשימוש בחומרי הדברה

גידול תותים במצע מנותק שאינו מצריך ריסוס. צילום: טוף מרום גולן
גידול תותים הידרופוני, במצע מנותק שאינו מצריך ריסוס. צילום: טוף מרום גולן

עם העלייה במודעות לצורך בצמצום הזיהום, שמירה על איכות הסביבה, חשיבות התזונה הבריאה והאורגנית והפחתת שימוש בחומרי הדברה, מדווחים בחברת טוף מרום גולן על  עלייה משמעותית של כ-80% בהזמנת “שרוולי גידול” (גרובגים), לקראת שתילת החורף. מדובר בשינוי מגמה, המביא בשורה  לצרכן הישראלי – גידולים נקיים ממזיקים בעקבות ניתוק הגידול מהקרקע וללא צורך בשימוש בחומרי הדברה.

מגדלים רבים החליטו להפסיק לטפח גידולים חקלאיים ישירות בקרקע, בשיטה המסורתית, בשל הצורך בשימוש בריסוסים הפוגעים באיכות הגידול וכן עקב בעיות באיכות הקרקע. המעבר לגידול במצע מנותק הוא פתרון יעיל, שכן הריחוק מהאדמה מצמצם משמעותית את נוכחות המזיקים וכתוצאה ישירה מכך מפחית את השימוש בחומרי הדברה.

“מצע הקוקוס כבסיס לגידול חקלאי הוא אורגני וידידותי לסביבה ומפחית באופן משמעותי את הצורך בשימוש בחומרי הדברה מפני מזיקים, דבר המאפשר גידול איכותי ובריא הרבה יותר לצרכן”, מציין יוני אוסרוביץ האגרונום של טוף מרום גולן ומוסיף: “המצע המנותק, יוצר חיץ בין שורשי הגידול (לדוגמה, עגבנייה) לקרקע המאולחת, ומאפשר הפחתה בהדברה ולעתים אף ללא צורך כלל בהדברה, כך שניתן לטפח גידול של תוצרת נקייה ממזיקים, בריאה מחומרי הדברה ועל ידי שיטה זו – גם שמירה על הסביבה בהפחתת המזהמים במי התהום”.

שרוולי גידול במצע קוקוס
שרוולי גידול במצע קוקוס

עוד מציין אוסרוביץ, כי במצע מנותק מהקרע קיימת אחיזה גבוהה יותר של הצמח לקרקע וכן אספקת מים זמינה לצמח, תכולת אוויר גבוהה במתחי מים נמוכים, צפיפות גושית נמוכה והמצע עצמו במשקל קל. כמו כן קיימת מוליכות הידראולית (ברוויה) גבוהה לצורך ניקוז יעיל ומהיר והקניית יכולת עיגון לצמח.

כאמור, מלבד היתרון הבריאותי של הפחתת שימוש בחומרי הדברה והרחקת הגידול ממזיקי קרקע, מדובר בחיסכון עבור המגדל, שכן אינו נאלץ להשקיע ברכישת חומרי ריסוס ובתהליך ריסוסם על הגידולים. המצב האיכותי מאפשר לחקלאי גם חיסכון בשימוש במים. בחברה מציינים, כי ה’גרובגים’, שרוולי המצעים המנותקים, מיועדים לגידול ירקות באופן אינטנסיבי – “למידותיהם הקטנות של שרוולי הגידול, איכות מצע הקוקוס ולאחידות הרכב השרוולים יש חשיבות רבה מבחינת המגדל. בנוסף על יתרונות החיסכון במים והפחתת הריסוסים, הרכב המצע מאפשר הגדלת כמות היבול”.

ראוי לציין כי גם במכוני המחקר והפיתוח (מו”פ) ברחבי הארץ (מו”פ צפון של החברה לפיתוח הגליל, מו”פ ערבה תיכונה וצפונית ועוד) עושים שימוש בשרוולי גידול אלו מתוך הבנה כי איכותם תאפשר גידול מוצלח יותר.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*