טחינה בישראל: הביקוש עולה והמחיר יורד

שוק הטחינה בישראל ממשיך לצמוח. בשנת 2017 נמכרו בשוק הישראלי יותר מ-7,200 טונות טחינה גולמית, וזאת רק לשוק הפרטי המאורגן. חברת אחוה מדווחת כי היא שומרת על מעמדה כמותג הטחינה הנמכר בישראל, עם נתח שוק כספי של 32%. אחריה, על פי דוח סטורנקסט, המותגים בארכה ואל ארז

צלחת טחינה - שתי כפות ביום. צילום: יח"צ
צלחת טחינה כפי שנהוג להגיש. צילום: יח"צ

בישראל מסתבר אוהבים טחינה והרבה. צריכת הטחינה בשוק הישראלי ממשיכה לעלות והמחירים יורדים. בשנת 2017 נמכרו בשוק הישראלי מעל ל- 7,200 טונות טחינה גולמית, וזאת רק לשוק הפרטי המאורגן. על פי דוח סטורנקסט לינואר 2018, מותג הטחינה של חברת אחוה הנו המותג הנמכר ביותר בישראל לשנת 2017, הובלת שוק עליו שומרת אחוה בשנים האחרונות. על פי הדוח, מחזיקה אחוה בנתח שוק כספי של 32.5% בקטגוריית הטחינה הגולמית ובנתח שוק כמותי של 41.6%. אחריה, מותג בארכה עם נתח כספי של 23% ו-21.3% כמותי ואחריו טחינה אל ארז עם נתח שוק כספי של 13% וכמותי 8.8%. בסך הכל, גילגל השוק כולו יותר מ-150 מיליון שקל במכר של טחינה גולמית לשוק המבורקד בכלל המותגים.

גם המחיר לצרכן של הטחינה הגולמית ירד בכלל השוק, ככל הנראה על רקע ירידת מחירי השומשום בעולם. בעוד שהיקף השוק הכספי שומר על יציבות ביחס לשנת 2016, היקף השוק הכמותי הוא אשר צומח באופן דרמטי, מה שמעיד על ירידות מחיר לצרכן. בשנת 2016 עמד הנתח הכמותי על 6,850 טונות ובשנת 2017 הסתכם ב-7,207 טונות לכלל השוק. יציבות בנתח הכספי שנה אחרי שנה, אל מול זינוק בנתח הכמותי, מעיד כי השוק מכר הרבה יותר והוריד מחירים.

סדרת ממרחי טחינה מתוקים של אחוה
סדרת ממרחי טחינה מתוקים של אחוה

הפער הגבוה ביותר נרשם אצל חברת אחוה, שנתח השוק הכמותי שלה זינק מ-39.4% בשנת 2016, ל-41.6% ב-2017, ללא שינוי בנתח השוק הכספי – כך מדווחת החברה.

עוד מציינים באחוה כי החברה שומרת על מקומה גם בראש מותגי החלוה הנמכרים ביותר בישראל. הישראלים אוהבים מאוד גם את הממתק הנחשב לבריא, שטחינה גולמית היא הרכיב העיקרי בו. בשנת 2017 הסתכם מכר השוק של החלוה ב-54 מיליון שקל בקירוב, יותר מ-1,600 טונות של חלוה ארוזה וחטיפי חלוה של כל המותגים. אחוה מחזיקה ביותר ממחצית מנתח השוק וממשיכה לצמוח, עם נתח שוק כספי של 57% בשנת 2017 לעומת 54.1% בשנת 2016. אחריה בארכה, עם 27.9%.

לדברי יובל מלאך, סמנכ”ל השיווק והמכירות של אחוה, “הטחינה ללא ספק ממשיכה במגמת עלייה בביקוש. אמנם אחוה מובילה בפער לא קטן הן בנתח הכספי והן בנתח הכמותי, אך ניכר שהפער בנתח הכמותי גדול יותר, זאת משום שאחוה מוכרת את תוצרתה במחיר זול ממחיר השוק המקובל, כחלק ממדיניות המחירים שלה. אחוה מייצרת טחינה וחלוה גם למותגים פרטיים רבים. בפועל, נתח השוק הכללי של אחוה, הכולל גם את השוק הלא מבורקד (שווקים פתוחים, מכולות, צרכניות, שוק מוסדי, צבא וייצוא), גדול אף יותר”.

לדבריו, טחינה גולמית ביססה את מעמדה כמזון על וכיום היא חלק בלתי נפרד מתזונתם היומית של מבוגרים וילדים – “אנו מקפידים על הכנת הטחינה על בסיס 100% שומשום טבעי טחון, ללא תוספת מלח, כאשר שומשום מלא גבוה בערכים תזונתיים בשל הוויטמינים והמינרליים הנמצאים בקליפה. המוצרים מכילים רכיבים טבעיים בלבד ומהווים בסיס לעשרות מאכלים מגוונים, בריאים וטעימים ובדגש על מחירים אטרקטיביים”.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*