ארץ התמר והסילאן

טעמי הגליל מעדכנת: ישראל מגדלת ומייצרת כ-50 אלף טונות של תמרים בשנה. גדלים כאן 9 זנים שונים של תמרים, והמובילים שבהם: מג'הול, חיאני ודקל נור. שוק הסילאן המקומי מגלגל 28 מיליון שקל בשנה וגדל בהיקפו הכספי ב-12% לעומת אשתקד

לכבוד חג השבועות, טעמי הגליל מעדכנת: ישראל מגדלת ומייצרת כ-50 אלף טונות של תמרים בשנה. השוק המבורקד של תמרים שלמים נאמד ב-64 מיליון שקל בשנה. טעמי הגליל נוסדה בשנת 2005 והיא נמצאת בבעלות ליימן שליסל ומשפחות בן שושן ומרדכי. החברה יושבת בקרית שמונה ונחשבת לאחד היצרניות המובילות בישראל של מוצרי תמרים ותפוחים, עם דגש על מוצרים טבעיים ובריאים.

תמר הוא אחד משבעת המינים בהם התברכה הארץ ואכן, על פי נתוני טעמי הגליל, מדובר באחד מענפי החקלאות הגדולים והמשגשגים בישראל.

בישראל גדלים 9 זנים שונים של תמרים. הפופולארי והעיקרי שבהם הוא תמר המג’הול המניב 38 אלף טונות בשנה שהם 76% מכלל תנובת התמרים בארץ. 70% מכמות תמר המג’הול הנצרכת בעולם כולו, מקורה בישראל.

זני תמר נוספים  הגדלים בארץ הם: התמר מזן חיאני (תמר לח) המניב כ-7 טונות בשנה, תמר מזן דקל נור המניב כ-5 טונות בשנה. זנים נוספים: אמרי, חלוואי ודרי המניבים כל אחד כאלף טונות בשנה.

50% ממטעי התמרים בישראל נמצאים באזור הבקעה, 35% בערבה ו-15% בבקעת בית שאן. בשל תנאי האקלים בבקעה ובערבה ולאור הניסיון רב השנים של החקלאים, התמרים הישראליים נחשבים לאיכותיים ביותר, עד כדי כך שכ-75% מהם מיועדים לייצוא ו-25% בלבד משמשים את השוק והתעשייה המקומית.

על פי נתוני סטורנקסט: היקפו של שוק התמרים השלמים המבורקד נאמד ב- 64 מיליון שקל. נכון לעכשיו, שנת 2019, השוק מראה גידול של 12.5% בהיקף הכספי.

תעשיית מוצרי התמרים בישראל

סילאן טבעי חדש

התמר הוא אחד הפירות האהובים ביותר על הישראלים, הוא בעל תכונות בריאותיות רבות ונחשב לממתק של הטבע. ככזה הוא מהווה תחליף לממרחים מתוקים בקרב שוחרי הבריאות והספורט ובקרב אלה המקפידים על תזונה בריאה ומאוזנת. בהלימה, התפתחה בישראל תעשייה משגשגת של מוצרי תמרים כשהעיקריים בה הם הסילאן, ממרח התמרים, מחית התמרים המגולענים וכמובן התמר השלם. השחקנים המובילים בה הם טעמי הגליל, קליית גת והדקלאים.

לדברי אורית גור אריה, מנהלת תחום קליית גת בליימן שליסל – המהווה שחקנית מובילה בשוק הסילאן וממרח התמרים: “הסילאן ניחן בצבע עמוק, ארומה חזקה וטעם עוצמתי, הוא בעל ערך תזונתי קבוע, מומלץ כתחליף לסוכר ובשונה מדבש, גם לתינוקות בני פחות משנה מותר לצרוך אותו. הסילאן של קליית גת מיוצר בשיטה חדשנית וייחודית השומרת באופן מקסימלי על הערכים התזונתיים של התמר הגולמי”.

על פי נתוני סטורנקסט: שוק הסילאן המקומי מגלגל 28 מיליון שקל בשנה וגדל בהיקפו הכספי ב-12% לעומת אשתקד.

עוד מוסיפה גור אריה: “כיום, כאשר הולכת וגוברת בקרב הצרכנים העדפה למוצרי בריאות, ממרח התמרים, בשל יתרונותיו התזונתיים ומרקמו העדין, מהווה תחליף מבוקש לממרחי שוקולד וממרחי אגוזים עתירים בסוכר ובשומן. במרבית הבתים וגני הילדים בישראל ניתן למצוא היום ממרח תמרים התופס את מקומם של הממרחים המתוקים האחרים”.

על פי נתוני סטורנקסט: שוק ממרח התמרים מגלגל כ-13 מיליון שקל בשנה, במחצית הראשונה של 2019 השוק גדל בהיקפו ב- 10.4%.

בטעמי הגליל מציינים כי תהליכי הייצור במפעל מבוססים על טכנולוגיה חכמה ומתקדמת. מחלקת הפיתוח של החברה משקיעה משאבים רבים במחקר באמצעות ציוד הבדיקה החדיש ביותר בתחום המאפשר לייצר מוצרים חדשים הנותנים פתרון איכותי ומדויק לצרכי השוק המשתנים. עוד חשוב לחברה להדגיש, כי קשרי העבודה ההדוקים עם החקלאים ועם בתי האריזה השונים לפירות וירקות מאפשרים לטעמי הגליל לייצר את מוצריה מפירות משובחים הגדלים באדמות פוריות ובאקלים אופטימלי.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*